Otwórz player w nowym oknie

Kamil Bortniczuk: Protesty były przygotowane przez opozycję na każdą ewentualność porażki. To jej taktyka polityczna

Kamil Bortniczuk: Protesty były przygotowane przez opozycję na każdą ewentualność porażki. To jej taktyka polityczna

„Wiele wskazuje na to, że to jest taktyka opozycji, że te protesty były przygotowane na każdą ewentualność porażki. To jest oczywiście niegodne, bo protesty są odniesieniem do stanu faktycznego co do sposobu organizacji wyborów, a nie są skargą na ich wynik. Jestem przekonany, że gdyby Rafał Trzaskowski wygrał, to niezależnie od takiego samego stanu faktycznego co do organizacji wyborów protestów by nie było” – powiedział w poranku „Siódma 9” Kamil Bortniczuk (Porozumienie). W rozmowie z Anną Czytowską skomentował wybory prezydenckie.

Zapytany, czy spodziewa się licznych protestów wyborczych ze strony opozycji, odpowiedział:

„Wiele wskazuje na to, że to jest taktyka opozycji, że te protesty były przygotowane na każdą ewentualność porażki. To jest oczywiście niegodne, bo protesty są odniesieniem do stanu faktycznego co do sposobu organizacji wyborów, a nie są skargą na ich wynik. Jestem przekonany, że gdyby Rafał Trzaskowski wygrał, to niezależnie od takiego samego stanu faktycznego co do organizacji wyborów protestów by nie było. Dlaczego twierdzę, że to jest taktyka? Dlatego że wczoraj się dowiedziałem, że strona, którą sztab Rafała Trzaskowskiego uruchomił po to, żeby ułatwiać składanie tych protestów, gdzie można pobrać formularz i instrukcję, jak ten protest złożyć, została wykupiona przez sztab 11 maja”.

Jakie są wg posła Bortniczuka wyzwania na drugą kadencję?

„O wyzwaniach dla prezydenta nie ma co wiele mówić. To będzie inna kadencja (…) Prezydent będzie znacznie bardziej niezależnym prezydentem, co zresztą cechuje prezydentów drugiej kadencji. Oczywiście nie należy tego odbierać jaki sabotowania prac rządu. Zakładam, że w większości przypadków ta współpraca będzie układała się harmonijnie, a tam, gdzie prezydent będzie miał inne zdanie, będzie to dla nas sygnał, żeby się nad danym aktem prawnym, który wychodzi z Sejmu, pochylić się po raz kolejny i być może uwzględnić uwagi, które płyną ze strony pana prezydenta”.

Odniósł się także do tego, że prezydent Duda zdecydowanie przegrał wśród młodych wyborców.

„To będzie przedmiotem analiz. To będzie jedno z wyzwań, które stoi nie przed prezydentem, ale przed całym naszym obozem politycznym, dlaczego akurat do młodzieży w tych wyborach nie udało się z naszymi przekazami trafić, pomimo że ta grupa bardzo mocno zyskuje na naszych rządach. (…) Trzeba to przeanalizować i pomyśleć, co jeszcze można zrobić, czy to jest kwestia sposobu komunikowania czy jednak innego podejścia w zakresie programowych” – mówił Bortniczuk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA