Otwórz player w nowym oknie

Michał Kłosowski: W krajach zachodnich parafie stały się centrami społeczności niezupełnie powiązanymi z wiarą. Papież przypomina, że parafia to przede wszystkim miejsce rozwoju życia duchowego

Michał Kłosowski: W krajach zachodnich parafie stały się centrami społeczności niezupełnie powiązanymi z wiarą. Papież przypomina, że parafia to przede wszystkim miejsce rozwoju życia duchowego

„Kiedy spotkam się z młodymi ludźmi z różnych części świat, oni mówią, że potrzebują reformy parafii. (…) W krajach zachodnich parafie stały się takimi centrami społeczności, które niezupełnie są powiązane z wiarą. Na szczęście u nas w Polsce jeszcze tego nie widać. Papież Franciszek mówi, że parafia po pierwsze jest miejscem modlitwy, miejscem wzrostu w życiu duchowym. To jest miejsce, gdzie jest ksiądz, służba i dopiero potem wszystkie pozostałe rzeczy. Może nie jest to jakaś wielka reforma, ale zauważmy, że od tego 2014 roku to, co dzieje się w Kościele, to poczucie wielkiego przyspieszenia i tego, że trzeba pewne rzeczy poukładać na nowo. To właśnie papież Franciszek robi” – powiedział w poranku „Siódma 9” Michał Kłosowski („Wszystko Co Najważniejsze”). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem odniósł się do instrukcji dotyczącej funkcjonowania parafii, a także do wpływu technologii na życie duchowe.

„Cyfryzacja i digitalizacja wchodzi bardzo mocno także w życie religijne. Papież Franciszek to dostrzegł. Na początku tego roku była konferencja organizowana przez Papieską Akademię Nauk o algorytmach pt. «Dobry algorytm», gdzie naukowcy, nobliści, prezesi firm zastanawiali się nad tym, jak stworzyć dobry algorytm. Algorytmy ustawiają nam dzisiaj życie w taki sposób, że wpływają na to, co kupujemy, co jemy, na kogo głosujemy. Ta kwestia ochrzczenia algorytmów odnosi się do tego, czy jesteśmy w stanie stworzyć algorytm, który byłby etyczny, bo te algorytmy trochę zaczynają żyć własnym życiem” – mówił gość poranka.

Jak dodał:

„Papież Franciszek stwierdził, że trzeba się tym zająć i powstała karta rzymska, gdzie ci ludzie, duchowni, informatycy, naukowcy, nobliści dali kilka wskazówek, jak taki dobry algorytm stworzyć”.

Zapytany o ostatnią instrukcję dotyczącą funkcjonowania parafii odpowiedział:

„To jest specyfika polskiego Kościoła, że jesteśmy bardzo uprzywilejowani w Polsce. Wciąż nasza struktura parafialna i diecezjalna funkcjonuje, nasi wierni są zaangażowani. Pokoleniowo i kulturowo my po prostu jesteśmy. Na Zachodzie, zwłaszcza w krajach mocno zglobalizowanych, jak Francja, Wielka Brytania, USA, to nie jest takie oczywiste. Bardzo duży przepływ ludności między miastami czy między diecezjami i parafiami, ale też takie kwestie jak różnego rodzaju lokalne naleciałości wiary w Austrii czy Szwajcarii wymagały takiego dokumentu”.

Jak zaznaczył, papież przypomniał właściwą funkcję parafii.

„Kiedy się spotkam z młodymi ludźmi z różnych części świat, oni mówią, że potrzebują reformy parafii. (…) W krajach zachodnich parafie stały się takimi centrami społeczności, które niezupełnie są powiązane z wiarą. Na szczęście u nas w Polsce jeszcze tego nie widać. Papież Franciszek mówi, że parafia po pierwsze jest miejscem modlitwy, miejscem wzrostu w życiu duchowym. To jest miejsce, gdzie jest ksiądz, służba i dopiero potem wszystkie pozostałe rzeczy. Może nie jest to jakaś wielka reforma, ale zauważmy, że od tego 2014 roku to, co dzieje się w Kościele, to poczucie wielkiego przyspieszenia i tego, że trzeba pewne rzeczy poukładać na nowo. To właśnie papież Franciszek robi”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA