Otwórz player w nowym oknie

Jan Strzeżek: Jestem zwolennikiem podziału województwa mazowieckiego. Warszawa zaburzała statystycznie sytuację w regionie

Jan Strzeżek: Jestem zwolennikiem podziału województwa mazowieckiego. Warszawa zaburzała statystycznie sytuację w regionie

„Jestem zwolennikiem tego, żeby te dwa województwa rozdzielić. To, że Warszawa i Mazowsze są inaczej liczone w kwestii funduszy unijnych, to jest bardzo dobrze, ale to jest zmiana, która funkcjonuje dopiero od dwóch lat. Ale jestem przekonany, że Radom i Płock, gdyby mogły, zostałyby tym oddzielnym województwem. To region, który wymaga wpompowania bardzo dużych pieniędzy. Warszawa zaburzała statystycznie sytuację w regionie” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia i stołeczny radny. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem odniósł się do propozycji podziału województwa mazowieckiego i do planowanej rekonstrukcji rządu.

Zapytany o zapowiadany nowy podział ministerstw, odpowiedział:

„Naszym priorytetem w tej chwili jest ustalenie programowej warstwy Zjednoczonej Prawicy. Później rozmowa o strukturze rządu, a na koniec będziemy mówić o personaliach. Najpierw program, potem temat struktury rządu i tego, czy ministerstw będzie mniej, jeśli tak, to jakie ministerstwa zostaną połączone i jakie będą przysługiwały Porozumieniu, a później, jak już będziemy mieli taka informację, zaproponujemy konkretnego kandydata na taki urząd”.

Podkreślił, że mimo różnic w Zjednoczonej Prawicy program musi zostać wypracowany wspólnie.

„Obóz Zjednoczonej Prawicy mimo bardzo bliskich kwestii ideowych, szczególnie w kwestii światopoglądowej, gospodarczo i w spojrzeniu na Polskę trochę się różni. My mamy wrażliwość bardziej liberalną w kontekście gospodarczym, dlatego też gigantyczna praca wykonywana przez Jarosława Gowina, gdy był wicepremierem i ministrem nauki, czy ciężka praca przy okazji tarcz antykryzysowych premier Emilewicz. Ale musimy pamiętać, że bez 18 głosów Porozumienia żadnej ustawy nie da się przegłosować, więc musimy ten program wypracować wspólnie – to jest naturalne. Gdyby Solidarna Polska, która reż dysponuje 18 szablami w Sejmie, nie zgadzała się na jakieś rozwiązania, to też żadnego rozwiązania nie da się przegłosować”.

Odniósł się także do propozycji podziału województwa mazowieckiego.

„Jestem zwolennikiem tego, żeby te dwa województwa rozdzielić. To, że Warszawa i Mazowsze są inaczej liczone w kwestii funduszy unijnych, to jest bardzo dobrze, ale to jest zmiana, która funkcjonuje dopiero od dwóch lat. Ale jestem przekonany, że Radom i Płock, gdyby mogły, zostałyby tym oddzielnym województwem. To region, który wymaga wpompowania bardzo dużych pieniędzy. Warszawa zaburzała statystycznie sytuację w regionie” – mówił Strzeżek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA