Otwórz player w nowym oknie

Zofia Świerczyńska: O. Adam zaprasza, żeby do sfery relacji wprowadzić Bożą nadprzyrodzoność

Zofia Świerczyńska: O. Adam zaprasza, żeby do sfery relacji wprowadzić Bożą nadprzyrodzoność

„Adam Mickiewicz w serii «Ballady i romanse» opowiadał o tym, jak świat nadprzyrodzony wkracza w świat przyrodzony. O. Adam porównuje to do takiego przenikania światów, które przypada dziś, czyli że wystarczy do dowolnej przestrzeni naszego życia zaprosić Pana Boga. W takiej analogii książka jest zastanowieniem się, jak wprowadzić Bożą nadprzyrodzoność do różnych elementów miłości ludzkiej, zaczynając od początku. O. Adam kieruje tę książkę do wszystkich, którzy chcą znaleźć miłość albo chcą odświeżyć tę, która już trwa, albo po prostu chcą zaznać Bożej nadprzyrodzoności w świecie ludzkich relacji” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Zofia Świerczyńska. W rozmowie z Karolem Gacem opowiedziała o książce o. Adama Szustaka „Ballady i romanse” (Stacja7).

Zapytana, co mówi nawiązanie w tytule do Adama Mickiewicza, odpowiedziała:

„Adam Mickiewicz w serii «Ballady i romanse» opowiadał o tym, jak świat nadprzyrodzony wkracza w świat przyrodzony. O. Adam porównuje to do takiego przenikania światów, które przypada dziś, czyli że wystarczy do dowolnej przestrzeni naszego życia zaprosić Pana Boga. W takiej analogii książka jest zastanowieniem się, jak wprowadzić Bożą nadprzyrodzoność do różnych elementów miłości ludzkiej, zaczynając od początku. O. Adam kieruje tę książkę do wszystkich, którzy chcą znaleźć miłość albo chcą odświeżyć tę, która już trwa, albo po prostu chcą zaznać Bożej nadprzyrodzoności w świecie ludzkich relacji”.

Jak według o. Adama należy definiować miłość?

„Zamiast definicji i regułek zaprasza czytelnika do czegoś zupełnie przeciwnego, do pewnego rozeznania uczuć, które na pewno miłością nie są. Wyjaśnia różnice między zakochaniem a miłością, powołując się na różne doświadczenia małżeństw czy par. Niestety często dopiero w małżeństwie – o czym pisze o. Adam – małżonkowie uświadamiają sobie, że się w ogóle nie znają, nie wiedzą nic o sobie. Dlatego o. Adam zaprasza do takiego zbadania i określa, jak powinna się objawiać ta prawdziwa miłość, prawdziwa relacja” – tłumaczyła.

„O. Adam prosi, żeby nie traktować tej książki jako katolickiego podręcznika do budowania związku. Przytacza słowa św. Pawła, by nie brać wzoru z tego świata, ale by szukać tego wzoru u Pana Bogu. Właśnie to o. Adam uznaje za podstawę szukania miłości i uczenia się jej, żeby to właśnie w Panu Bogu i Jego słowie poszukiwać. A jak szukać, jak poszukiwać i kiedy będziemy wiedzieć, że już coś znaleźliśmy – takie wskazówki daje o. Adam” – mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA