Otwórz player w nowym oknie

Anna Gembicka: Pracujemy nad projektem rozszerzającym definicję mobbingu o różnicowanie wynagrodzeń ze względu na płeć

Anna Gembicka: Pracujemy nad projektem rozszerzającym definicję mobbingu o różnicowanie wynagrodzeń ze względu na płeć

„Projekt ma na celu rozszerzenie definicji mobbingu o różnicowanie wynagrodzeń ze względu na płeć. Projekt nie ma na celu faworyzowania którejkolwiek z płci. Chodzi o to, aby pracownik - jeśli czuje, że jest dyskryminowany ze względu na płeć - miał dodatkowe narzędzie do tego, aby zawalczyć o swoje prawa” – powiedziała w poranku „Siódma 9” minister Anna Gembicka (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej). W rozmowie z Karolem Gacem mówiła o projekcie ustawy dotyczącym rozszerzenia definicji mobbingu.

„Luka placowa jest bardzo krzywdząca dla kobiet i to kobiety niestety nadal mają niższe wynagrodzenia” – dodała.

Rozmówczyni Karola Gaca odniosła się do badań przeprowadzonych przez CBOS, z których wynika, że Polacy są świadomi różnic w wynagrodzeniach w zależności od płci.

„Polacy dostrzegają, że różnice istnieją. Według badań CBOS-u ponad 60 % kobiet i 50 % mężczyzn widzi faktyczne, że te wynagrodzenia są różnicowane ze względu na płeć” – powiedział gość poranka.

„Mam nadzieję, że zmiana przepisów przełoży się na zmianę świadomości społecznej w tym temacie” – dodała.

„W całej sprawie nie chodzi o faworyzowanie którejś z płci, nie chodzi o to, aby nagle któraś z płci miała z automatu wyższe wynagrodzenia. Chodzi o rozwiązania mające wyrównywać szanse, mające stworzyć sytuację, w której kobieta zaczynając pracę nie będzie musiała się zastanawiać nad tym, o ile mniejsze wynagrodzenie otrzyma od mężczyzny, który zajmuje to samo stanowisko i wykonuje tę samą pracę” – stwierdziła Anna Gembicka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA