Otwórz player w nowym oknie

Władysław T. Bartoszewski: Koalicja Polska nie tylko będzie trwać, ale też się rozszerzać

Władysław T. Bartoszewski: Koalicja Polska nie tylko będzie trwać, ale też się rozszerzać

„Sytuacja w Koalicji Polskiej się rozwija, bo cały czas pracujemy nad tym, by ją rozszerzać. Koalicja ma to do siebie, że wszyscy w niej uczestniczą na zasadzie dobrowolnej. Nie ma tutaj żadnego przymusu. Rozmawiamy z różnymi siłami politycznymi, by ją zwiększyć. Nie widzę żadnego problemu z posłami Kukiz’15. Moim zdaniem Koalicja Polska nie tylko będzie trwać, ale będzie się rozszerzać” - mówił w poranku „Siódma 9” poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.

Bartoszewski ocenił, że to dobrze, że dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim.

„Obaj byli kandydatami na prezydenta. W II turze wyborów dostali prawie taką samą liczbę głosów. Powinni się spotkać przynajmniej kurtuazyjnie. Wątpię, żeby przybliżyło nas to do obniżenia temperatury sporu politycznego” - powiedział.

Poseł PSL ocenił także, że temperatura sporu politycznego pozostanie wysoka.

„Ona jest i pozostaje wysoka. Nie widzę tutaj takiej możliwości, by było inaczej. W interesie obu stron politycznych jest zabetonowanie sceny politycznej w taki sposób, by były dwa walczące ze sobą obozy i nie było innych graczy. Wszystkie poprawki opozycji, nawet te merytoryczne, są odrzucane automatycznie. Z drugiej strony PO uważa, że przegrała wybory, bo wszystkie partie opozycyjne się jej nie podporządkowały. To chory układ polityczny” - stwierdził.

Bartoszewski odniósł się też do ewentualnej koalicji z PiS.

„Były podejścia do poszczególnych posłów PSL-u, ale były też próby wciągnięcia całej formacji do koalicji. Parę dni temu odbyła się Rada Naczelna PSL, a wcześniej Naczelny Komitet Wyborczy PSL. Nie było ani jednego głosu na Radzie Naczelnej, który sugerowałby, byśmy szli z PiS” - dodał.

Poseł PSL został zapytany także o sytuację Koalicji Polskiej i ewentualne tarcia wewnętrzne.

„Sytuacja w Koalicji Polskiej się rozwija, bo cały czas pracujemy nad tym, by ją rozszerzać. Koalicja ma to do siebie, że wszyscy w niej uczestniczą na zasadzie dobrowolnej. Nie ma tutaj żadnego przymusu. Rozmawiamy z różnymi siłami politycznymi, by ją zwiększyć. Nie widzę żadnego problemu z posłami Kukiz’15. Moim zdaniem Koalicja Polska nie tylko będzie trwać, ale będzie się rozszerzać” - mówił.

Bartoszewski podkreślił, że nikt nie marginalizuje Pawła Kukiza.

„Wszystkie jego projekty pro-obywatelskie zostały wciągnięte na listę. Cieszymy się, że Paweł Kukiz jest z nami. Z punktu widzenia PSL jesteśmy zadowoleni, że mamy takich kolegów, jak posłowie Kukiz’15. Jeżeli ludzie wokół Szymona Hołowni chcieliby współpracować w zmianie Polski w ramach Koalicji Polskiej to z całą pewnością byliby dobrze przyjęci, bo wiele punktów jest wspólne z tym, co my mówimy” - powiedział.

Poseł PSL odniósł się także do podziału Mazowsza na dwa województwa.

„Oceniam ten pomysł jako bardzo zły i początek ataku na samorządność w Polsce. To, co PiS bardzo doskwiera to to, że wiele samorządów nie jest w rękach Zjednoczonej Prawicy. Jeśli chodzi o merytoryczne zalety podziału Mazowsza, to nie ma ich w ogóle. Mazowsze jest podzielone na dwa regiony statystyczne, więc oceniane są one w Brukseli oddzielnie. Regiony uboższe dostają bezpośrednią dotację z Brukseli” – stwierdził gość poranka.

„To próba sztucznego tworu politycznego, w którym PiS miałoby większość. Chodzi tu o politykę. Adam Struzik jest marszałkiem od lat 19. Jest to solą w oku PiS. Prawdziwe zamiary PiS pokazały się, gdy ówczesna rzeczniczka PiS Beata Mazurek mówiła, że trzeba nas wyeliminować ze sceny politycznej. Niedawno obchodziliśmy 125. rocznicę powstania, więc nie tak łatwo nas wyeliminować. Jest duża presja, byśmy się podporządkowali i stali się przybudówką PiS lub PO” - dodał Władysław Teofil Bartoszewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

 

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA