Otwórz player w nowym oknie

Helena Krajewska: Szacuje się, że w tym roku pomocy humanitarnej będzie potrzebować 270 mln osób

Helena Krajewska: Szacuje się, że w tym roku pomocy humanitarnej będzie potrzebować 270 mln osób

„ONZ już w grudniu zeszłego roku alarmowała, że pomocy będzie potrzebować nawet 168 mln osób. Niestety już trzy miesiąc później pandemia koronawirusa i jej gospodarcze skutki pokazały, że tych osób będzie o wiele więcej. W tym momencie szacuje się, że nawet 270 mln osób będzie wymagało pomocy humanitarnej” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem podjęła temat pomocy humanitarnej w związku ze Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej.

Jak zaznaczyła, w tym roku pomocy będzie wymagać o wiele więcej osób.

„ONZ już w grudniu zeszłego roku alarmowała, że pomocy będzie potrzebować nawet 168 mln osób. Niestety już trzy miesiąc później pandemia koronawirusa i jej gospodarcze skutki pokazały, że tych osób będzie o wiele więcej. W tym momencie szacuje się, że nawet 270 mln osób będzie wymagało pomocy humanitarnej”.

„W dużym stopniu są to konsekwencje gospodarcze pandemii koronawirusa. Koronawirus zamroził gospodarki, zerwał łańcuchy dostaw, spowodował masowe bezrobocie w wielu krajach. Nie zapominajmy, ze wiele osób pracowało w sektorze nieformalnym. W Afryce to ponad 85 proc. To spowodowało, że koronawirus może być nazywany wirusem głodu. Te 270 mln osób to są głównie osoby, które będą po prostu głodować” – tłumaczyła.

Zawróciła uwagę, że czasami ze względu na utrudnienia nie można udzielić niezbędnej pomocy.

„Wiele organizacji pracuje nad tym, żeby pomóc jak największej liczbie osób. Każdy pracuje w swojej wyspecjalizowanej działce. Często różne organizacje łączą siły. Niestety takie momenty jak katastrofy naturalne utrudniają niesienie pomocy humanitarnej. To dostrzegamy w Sudanie Południowym w tym momencie, gdzie pracuje PAH, że do wielu osób pomimo najszczerszych chęci wielu organizacji międzynarodowych nie da się dotrzeć, bo zostały zniszczone drogi, zerwane połączenia między miastami. Ale staramy się tak, jak możemy, każdego dnia”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA