Otwórz player w nowym oknie

Piotr Trudnowski: Moment decyzji o dymisji ministra Szumowskiego budzi pewne wątpliwości

Piotr Trudnowski: Moment decyzji o dymisji ministra Szumowskiego budzi pewne wątpliwości

„W tej dymisji najbardziej zaskakujące jest to, że w krótkiej perspektywie mamy przed nami rekonstrukcję rządu. Minister Szumowski mógł jeszcze do niej poczekać. Teraz moment decyzji wydaje się budzić pewne wątpliwości” – powiedział w poranku „Siódma 9” Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił też o projekcie podwyżek dla polityków.

Początek rozmowy dotyczył niespodziewanej rezygnacji ministra Łukasza Szumowskiego.

„Niepokojąca hipoteza jest taka, że istnieją jakieś linie sporu i rekomendacje ministra nie były akceptowane przez resztę rządu. To sprawia, że minister Szumowski uznał za stosowne odejść teraz, aby nie ponosić konsekwencji działań niezgodnych z jego rekomendacjami” – dodał.

W wywiadzie poruszono także wątek pomysłu podwyżek dla polityków. Ostatecznie pomysł przegłosowany przez Sejm został odrzucony przez Senat.

„Od dawna w Klubie Jagiellońskim staramy się stać na stanowisku, które mówi, że politycy w Polsce powinni lepiej zarabiać. Dość wyraźnie sprzeciwialiśmy się obniżce wynagrodzeń posłów 2 lata temu wskazując na to, że jest to populistyczne działanie osłabiające państwo polskie” – powiedział Piotr Trudnowski.

Według rozmówcy Marcina Fijołka niskie zarobki polityków implikują szereg negatywnych zjawisk w życiu społeczno-politycznym.

„Niskie wynagrodzenia to przede wszystkim negatywna selekcja do zawodu polityka. Poza tym niskie zarobki zawsze zwiększają zagrożenie różnego rodzaju mechanizmami patologicznymi” – stwierdził prezes Klubu Jagiellońskiego. Według niego zablokowanie omawianych podwyżek może też wpłynąć negatywnie na jakość planowanej rekonstrukcji rządu.

„Jeśli planowane jest radykalne zredukowanie liczby ministerstw i rząd chce stworzyć «super-resorty» zarządzające dużymi obszarami rzeczywistości i na czele tych resortów mają stać ministrowie z niskimi pensjami to jest to spore utrudnienie dla tego projektu” – stwierdził.

Zdaniem Piotra Trudnowskiego temat podwyżek dla polityków musi - prędzej czy później – powrócić. Według gościa poranka teraz był na to najlepszy czas z punktu widzenia kalendarza politycznego.

„Następne wybory odbędą się dopiero za trzy lata. Koszty polityczne w związku z tym wszystkim byłyby stosunkowo najniższe. Politycy ostatecznie zdecydowali, że ich polityczny, partykularny interes jest ważniejszy niż to, żeby te kwestie w końcu uregulować. Ta ustawa rozwiązywałaby systemowy problem na przyszłość” – powiedział Trudnowski wskazując, że najlepszym pomysłem byłoby powiązanie poziomu zarobków polityków ze wzrostem średniej krajowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA