Otwórz player w nowym oknie

Prof. Jacek Friedrich: Le Corbusier to najważniejszy architekt XX wieku

Prof. Jacek Friedrich: Le Corbusier to najważniejszy architekt XX wieku

„Le Corbusier to najważniejszy architekt XX wieku. Uważany jest za patriarchę architektury. Wcielał w życie rewolucyjność architektury XX-wiecznej. Tworzył dzieła spoiste, wybitne, wyróżniające się na tle normy nowoczesności. (...) Niewielu w architekturze posiadało pozycję gwiazdy, on taką pozycję miał” – powiedział w poranku „Siódma 9” prof. Jacek Friedrich (Muzeum Narodowe w Gdańsku). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem zachęcał do wzięcia udziału w debacie on-line organizowanej przez Teologię Polityczną. Temat debaty: „Le Corbusier - (R)ewolucja architektury?”.

Przedmiotem rozmowy Marcina Fijołka z prof. Friedrichem była architektura i debata na jej temat, organizowana przez Teologię Polityczną.

Czy o architekturze da się opowiedzieć w taki sposób, aby zainteresować nią nie tylko tych, którzy zajmują się nią na co dzień? Zdaniem gościa poranka „Siódma 9” odpowiedź na to pytanie może być twierdząca.

„Architektura to bardzo ciekawe zjawisko. Dotyczy ona nas wszystkich. Większość z nas żyje w mieście, tkanka miejska ukształtowana jest przez wybitnych architektów. Warto wiedzieć, dlaczego dane budynki wyglądają tak, a nie inaczej. To wszystko ma swoje historyczne przyczyny” – stwierdził.

Debata, którą organizuje Teologia Polityczna (debata on-line o godz. 18 na stronie teologiapolityczna.pl) poświęcona jest w szczególny sposób ideom Le Corbusier'a. Rozmówca Marcina Fijołka przedstawiał postać tego architekta naszym słuchaczom.

„Le Corbusier to najważniejszy architekt XX wieku. Uważany jest za patriarchę architektury. Wcielał w życie rewolucyjność architektury XX-wiecznej. Tworzył dzieła spoiste, wybitne, wyróżniające się na tle normy nowoczesności. (...) Niewielu w architekturze posiadało pozycję gwiazdy, on taką pozycję miał” – powiedział prof. Friedrich.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA