Otwórz player w nowym oknie

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o problemach Fundacji Brata Alberta

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o problemach Fundacji Brata Alberta

„Przez kilka miesięcy przy Pełnomocniku ds. Osób Niepełnosprawnych (minister Paweł Wdówik) działał zespół złożony z przedstawicieli organizacji pozarządowych i środowisk osób niepełnosprawnych. Wiele rzeczy zostało wtedy dobrze omówionych. Niestety, z dnia na dzień pani minister zrezygnowała z tego zespołu i nagle wszystko się urwało (...)” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o kłopotach z jakimi w ostatnim czasie musi borykać się fundacja im. Brata Alberta.

 „Problem pandemii dotyka w bardzo dużym stopniu osoby niepełnosprawne. Fundacja prowadzi 35 placówek dla niepełnosprawnych w całej Polsce. Są to m.in. Domy Stałego Pobytu czy placówki dzienne. Niestety od marca przechodzimy poważny kryzys” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

„Mieszkańcy Domu Stałego Pobytu od wielu miesięcy nie mogą wychodzić na zewnątrz. Nie mogą uczestniczyć w normalnym życiu ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Nie mogą przyjmować gości, problemy się piętrzą” – mówił ks. Isakowicz-Zaleski wspominając o tym, że u jego podopiecznych podana sytuacja coraz gorzej wpływa na ich zdrowie psychiczne.

„Pedagodzy i wychowawcy robią co mogą, ale sytuacja się przedłuża, a to wpłynie na to, że będziemy mieli problemy ze stanem zdrowia psychicznego podopiecznych i ich rodzin” – dodał.

Jak wskazywał ks. Isakowicz bezpośredniej winy za obecny stan rzeczy nie można przypisywać rządzącym. Nie ukrywał on jednocześnie, że władza powinna wykazywać większe zainteresowanie pomocą omawianym placówkom.

„Przez kilka miesięcy przy Pełnomocniku ds. Osób Niepełnosprawnych (minister Paweł Wdówik) działał zespół złożony z przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowisk osób niepełnosprawnych. Wiele rzeczy zostało wtedy dobrze omówionych. Niestety, z dnia na dzień pani minister zrezygnowała z tego zespołu i nagle wszystko się urwało. Nie chodzi mi tu o to, aby krytykować władzę, ale uważam, że władza powinna większą wagę przykładać do współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Na razie dialog został zawieszony. Mam nadzieję, że nastąpią zmiany, które pomogą rodzinom, terapeutom, wolontariuszom ustalać pewne rzeczy z ministerstwem” – przyznał kapłan.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA