Otwórz player w nowym oknie

Łukasz Mężyk: Wybór nowego szefa MSZ wygląda, jakby był wynikiem łapanki

Łukasz Mężyk: Wybór nowego szefa MSZ wygląda, jakby był wynikiem łapanki

„Wybór prof. Zbigniewa Raua na szefa resortu spraw zagranicznych jest wyborem zaskakującym. Jak pamiętamy, przez ostatnie kilkanaście lat było to jedno z najbardziej prestiżowych stanowisk w Polsce. Tutaj wygląda na to, że wybór nowego szefa MSZ był wynikiem łapanki” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Łukasz Mężyk (300polityka.pl). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o zmianach jakie zaszły w polskim rządzie na przestrzeni ostatnich dni.

„Wygląda na to, że szef resortu zdrowia pochodzi z rekomendacji samego premiera. Na to wskazuje jego życiorys. Adam Niedzielski od 2 lat szefował Narodowemu Funduszowi Zdrowia” – powiedział red. Mężyk.

„Rząd nie decyduje się na tworzenie bardziej ideologicznego rządu (chciałby tego zapewne Zbigniew Ziobro), a stawia bardziej na cichą pracę, dostarczającą mniej sensacyjnych nagłówków. To nie znaczy, że przez to będzie rządem mniej skutecznym” – dodał.

Rozmówca Marcina Fijołka odniósł się także do nominacji prof. Zbigniewa Raua na ministra spraw zagranicznych.

„Jest to wybór zaskakujący. Jak pamiętamy, przez ostatnie kilkanaście lat było to jedno z najbardziej prestiżowych stanowisk w Polsce. Tutaj wygląda na to, że wybór nowego szefa MSZ był wynikiem łapanki” – stwierdził dziennikarz 300polityka.

W rozmowie pojawił się także wątek Białorusi i stosunków polsko-białoruskich.

W tej sprawie należy pochwalić premiera Morawieckiego, który zareagował szybko na to, co się dzieje. Wniosek o zwołanie Rady UE pojawił się tej samej nocy, kiedy Białorusini zaczęli dawać wyraz swojej frustracji w związku z wynikami wyborów w ich kraju. Rada odbyła się bardzo szybko. Chyba jeszcze nigdy nie odbywała się w sierpniu. Świadczy to o skuteczności polskiej dyplomacji i dyplomacji krajów bałtyckich (...) Pokazaliśmy, że potrafimy być lobbystą, który odnosi sukcesy w Brukseli” – powiedział Łukasz Mężyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA