Otwórz player w nowym oknie

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: Problemy ludzi nie mają barw partyjnych ani politycznych

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: Problemy ludzi nie mają barw partyjnych ani politycznych

„Ja nie chcę grać w polaryzację. Dużo bardziej interesuje mnie to, co Polaków łączy. (...) Dla mnie urząd Rzecznika Praw Obywatelskich to przede wszystkim bycie blisko człowieka. Problemy ludzi nie mają barw partyjnych ani politycznych” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, kandydatka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Rozmówczyni Marcina Fijołka mówiła o tym, czy jej zdaniem istnieje jakakolwiek szansa na to, że Sejm zdecyduje się na wybranie jej na Rzecznika Praw Obywatelskich.

„Taka jest procedura w Konstytucji, że kandydata na RPO zatwierdza Sejm i Senat. Wierzę, że zostanę wybrana. Robię wszystko, żeby przekonać większość sejmową, żeby przekonać wszystkie siły w Sejmie, także w Senacie. Spotykam się z politykami z każdej strony ław sejmowych i liczę, że moja wizja urzędu i mój pomysł na ten urząd wszystkich przekona” – powiedziała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz potwierdzając, że prowadziła też rozmowy z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Według gościa poranka „Siódma 9” istnieje szansa, że jeszcze we wrześniu będziemy wiedzieć, kto został nowym RPO.

„Ja nie chcę grać w polaryzację. Dużo bardziej interesuje mnie to, co Polaków łączy. (...) Dla mnie urząd Rzecznika Praw Obywatelskich to przede wszystkim bycie blisko człowieka. Problemy ludzi nie mają barw partyjnych ani politycznych” – stwierdziła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

W rozmowie pojawił się m.in. wątek ról wspólnot kościelnych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

„Jestem wstrząśnięta, że rola kościelnych wspólnot nie była przez lata uwzględniana w mierzeniu poziomu społeczeństwa obywatelskiego, a przecież wspólnoty kościelne to społeczeństwo obywatelskie współtworzą w bardzo dużej mierze. One też zresztą zastępują państwo w różnych obszarach pomocowych, np. Hospicja prowadzone przez organizacje kościelne odgrywają olbrzymią rolę w Polsce. Dlatego nie sposób pomijać i nie zauważać takich organizacji” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA