Otwórz player w nowym oknie

Wojciech Wiśniewski: Recesja z pewnością nie ułatwi pracy nowemu ministrowi zdrowia

Wojciech Wiśniewski: Recesja z pewnością nie ułatwi pracy nowemu ministrowi zdrowia

„Mamy najgłębszą recesję od 30 lat. Biorąc pod uwagę, że system finansuje się ze składek to wiadomo, że wpływy do budżetu będą mniejsze. Minister będzie musiał zawalczyć o dodatkowe pieniądze dla systemu ochrony zdrowia” – powiedział w poranku „Siódma 9” Wojciech Wiśniewski (Public Policy). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem oceniał wybór dr. Adama Niedzielskiego na stanowisko szefa Ministerstwa Zdrowia.

„Jest to minister z niezwykłym doświadczeniem w życiu publicznym. Pracował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, był dyrektorem generalnym w Ministerstwie Finansów, pracował w Narodowym Funduszu Zdrowia. To manager o dużych umiejętnościach” – powiedział Wojciech Wiśniewski.

„Najistotniejsze jest to, że przychodzi do Ministerstwa Zdrowia z instytucji, która o tym systemie wie najwięcej. NFZ ma unikalną w skali świata bazę danych. Jednocześnie Niedzielski zmienił swego czasu kurs na wykorzystywanie tych informacji, wiele z nich opublikował w domenie publicznej” – dodał.

Jak zauważył Wiśniewski, minister Niedzielski nie ma doświadczenia politycznego, a to może być jego minusem.

„Minister Niedzielski wchodzi do nowego dla siebie świata. Minister konstytucyjny musi być obeznany w świecie polityki” – zaznaczył.

Rozmówca Marcina Fijołka opowiedział o najpilniejszych wyzwaniach czekających na nowego ministra zdrowia.

„Przed nim twarde i niezmienne wyzwania. Musi rozładować kolejki, bo przez wiele ostatnich miesięcy pacjenci porzucali terapie w związku z Covidem lub nie mieli możliwości dostania się do ośrodka. Trzeba przywrócić normalne funkcjonowanie bazy szpitalnej. Mamy najgłębszą recesję od 30 lat. Biorąc pod uwagę, że system finansuje się ze składek to wiadomo też, że wpływy do budżetu będą mniejsze. Minister będzie musiał zawalczyć o dodatkowe pieniądze dla systemu zdrowia” – mówił Wiśniewski.

Według gościa poranka „Siódma 9” minister Niedzielski potrzebuje znaleźć osobę, która ułatwi mu poruszanie się po trudnym, politycznym świecie.

„Czekam na informację o tym, kto będzie nowym sekretarzem stanu w ministerstwie. Ochrona zdrowia wiąże się z decyzjami o dużym ciężarze politycznym. Sekretarz to ważna osoba, która wesprze ministra w budowaniu poparcia u większości parlamentarnej” – powiedział szef Public Policy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA