Otwórz player w nowym oknie

Maciej Grubiński: Codziennie dochodzi do wielu prób wyłudzenia danych  

Maciej Grubiński: Codziennie dochodzi do wielu prób wyłudzenia danych   

„Za rozwojem technologii idą niebezpieczeństwa (…) Jest ich bardzo dużo. Najbardziej popularny jest tzw. phishinig, czyli podszywanie się pod kogoś innego, czyli w tym wypadku pod instytucję banku. W zasadzie codziennie dochodzi do tego typu prób wyłudzenia informacji. W głównej mierze polegają one na tym, że ktoś próbuje podszyć się pod bank poprzez najczęściej wysyłanie maila” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” Maciej Grubiński z Instytutu Wolności, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Gość Piotra Otrębskiego opowiedział, jak wygląda mechanizm oszustw oraz jak się przed nimi chronić.

„Musimy pamiętać, że bank, tak jak każda inna instytucja nigdy nas nie będzie prosiła poprzez e-maila czy smsa o dane wrażliwe” – podkreślił.

„Wszystkie metody oszustw opierają się na socjotechnice. Hakerzy potrafią być bardzo przekonujący, a w e-mailach często są linki, które mają uwiarygodnić tę wiadomość. Link oczywiście wygląda jak do strony naszego banku. Po kliknięciu bardzo często przechodzimy na stronę, która jest łudząco podobna do strony banku, jedyna różnica jest taka, że po wpisaniu loginu i hasła zazwyczaj pojawia się jakiś błąd lub przekierowanie do oryginalnej strony banku, a w tym czasie nasz login i hasło już dawno powędruje do złodzieja” – zwrócił uwagę ekspert.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA