Otwórz player w nowym oknie

Łukasz Warzecha: Jarosław Kaczyński idzie drogą Sylwii Spurek

Łukasz Warzecha: Jarosław Kaczyński idzie drogą Sylwii Spurek

„Lewicowa agenda w PiS nigdy nie będzie tak radykalna jak lewicy. Wcale mnie nie dziwi, że Sylwia Spurek podziękowała Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pisałem zresztą, że prezes PiS idzie drogą Sylwii Spurek, tylko jest kilka kroków z tyłu. Myślę, że ci młodzi ludzie i tak nie zagłosują na PiS. Z PiS stało się trochę to, co stało się z PO. PiS ponownie zaczął się stawać partią obciachu. Sądzę, że skutek będzie wręcz odwrotny” - mówił w poranku „Siódma 9” Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”.

Red. Warzecha ocenił, że Jarosław Kaczyński mógł rzucić projekt „Piątki dla zwierząt”, aby wybrzmiał, ale tylko jeśli to strategia przesuwania się PiS na lewo.

„Wydaje się, że wariant z utopieniem projektu w komisji jest mało prawdopodobny, ale nigdy nie można niczego wykluczyć. To zapewne też dodatkowy wariant wprowadzony do rozmów koalicyjnych, bo Porozumienie i Solidarna Polska mają do niego sporą rezerwę. Zobaczymy jak to się skończy, ale zwracam uwagę na aspekt metapolityczny. Ten projekt mieści się w lewicowej linii myślenia. Komentowane jest to tak, że PiS próbuje odebrać tematy lewicy, ale moim zdaniem to maskowanie rzeczywistości” - tłumaczył.

Publicysta odniósł się też do ruchu Szymona Hołowni. Jak podkreślił, jego sceptycyzm się nie zmienił.

„Jedna posłanka wiosny nie czyni, a skoro mowa o wiośnie, to zwracam uwagę, że ona została wybrana z list Wiosny, której już w praktyce nie ma. Tę sytuację powinni zapamiętać ci, którzy wypowiadali się pozytywnie o Biedroniu. Trzy lata do wyborów, brak do finansowania, być może minimalna liczba posłów. Do partii, czy ruchu przechodzi się wtedy, kiedy widzi się, że daje jakąś perspektywę. Paradoksalnie perspektywę dla Hołowni dawałoby mocne połączenie z PO, co byłoby zabójcze dla jego ruchu. Będąc w opozycji do partii politycznych moim zdaniem Hołownia nie ma szans” - mówił.

Zdaniem Warzechy Hołownia ma identyczne problemy jak „Nowa Solidarność” Trzaskowskiego.

„Oba projekty mają ten sam problem, czyli jak zmobilizować ludzi do działania. Może pozostanie jakaś skorupa z ruchu Hołowni, ale nie wierzę w jego przyszłość” - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA