Otwórz player w nowym oknie

Piotr Zgorzelski: Ręce precz od Mazowsza, nie poddamy się tak łatwo

Piotr Zgorzelski: Ręce precz od Mazowsza, nie poddamy się tak łatwo

„Nie poddamy się tak łatwo. Mieszkańców Mazowsza trzeba traktować podmiotowo i zapytać ich, czy chcą takiego podziału. Z jednej strony byłaby enklawa bogactwa i obszary biedy. 87 proc. dochodów województwa to Warszawa i okolice. Najpierw niech politycy PiS się dokształcą. Nie ma możliwości konstytucyjnej, aby zmienić granice województwa w trakcie kadencji. To także naruszenie Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego. Poruszymy wszystkie możliwości, aby nie dopuścić do dewastacji tego najlepiej rozwijającego się regionu” - mówił w poranku „Siódma 9” wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z Koalicji Polskiej-PSL.

Zgorzelski ocenił, że tzw. piątka dla zwierząt zaprezentowana przez PiS, to „kolejny odcinek randki w ciemno, którą Jarosław Kaczyński funduje Polakom”.

„Mówi, że wprowadzi takie zapisy, po czym nigdy nie zostały one procedowane. Zawsze byliśmy zdania, że należy poprawiać i dbać o dobrostan zwierząt. To jest oczywiste i nie ma o czym rozmawiać. Jednak zapowiedź likwidacji branży futerkowej, czy ograniczenie uboju rytualnego to uderzenie w polską wieś i polskich rolników, czyli te obszary, które stale PiS popierały. Nie chcę wchodzić w deklaracje, bo to kolejny odcinek tego serialu. Przypomnę, że zakaz uboju rytualnego został zakwestionowany już przez Trybunał Konstytucyjny” - wskazywał.

Wicemarszałek Sejmu odniósł się też do zapowiedzi dot. podziału Mazowsza na dwa województwa.

„Dyletantów z PiS-u, którzy bredzą o środkach unijnych dla województwa mazowieckiego odsyłam do edukowania się. Zanim cokolwiek politycy PiS powiedzą, to trzeba mieć elementarną wiedzę. Do tego czasu ręce precz od Mazowsza. Już od stycznia 2018 roku województwo mazowieckiego jest podzielone. Są dwie jednostki: stołeczne i mazowieckie. Nie ma sensu dzielić województwa. Ten argument jest chybiony” - przekonywał.

Zgorzelski potwierdził także, że przedstawiciele PSL wezmą udział w poniedziałkowym spotkaniu z premierem ws. Białorusi.

„To jeden z tych obszarów, gdzie opozycja i rząd powinni mówić jednym głosem. Wydaje się, że jest taka wola ze strony wszystkich stron. Lepiej byłoby przejść od fazy gadania do realnej” - mówił.

„Społeczeństwo obywatelskie i ten duch rewolucji się mocno odrodził. Łukaszenka pojedzie do Putina i na moje oko ten każe mu się wycofać z aktywności politycznej. To, co jest ważne na Białorusi to to, że ten protest nie jest skierowany przeciwko Rosji. On jest skierowany przeciwko Łukaszence, więc jeśli Rosja będzie chciała to wykorzystać to moim zdaniem powinna spróbować zainstalować swojego przedstawiciela, który rządziłby z dopuszczeniem opozycji” - powiedział Zgorzelski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA