Otwórz player w nowym oknie

Tomasz Krzyżak: Być może należy zorganizować synod plenarny Kościoła w Polsce

Tomasz Krzyżak: Być może należy zorganizować synod plenarny Kościoła w Polsce

„W książce «Obudzić proroków», w tych naszych dialogach, próbujemy postawić diagnozy, pokazać kroki, które być może pozwoliłyby nam na wyjście z kryzysu. Jednym z naszych wniosków było to, że należałoby zorganizować synod plenarny Kościoła w Polsce. Ostatni taki synod miał miejsce w 1991 roku. Dziś właściwie nikt o nim nie pamięta, a wtedy przyniósł on pewien dobry ferment” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Tomasz Krzyżak („Rzeczpospolita”). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem zapowiadał swoją najnowszą książką.

Już niedługo na rynku wydawniczym ukaże się książka red. Tomasza Krzyżaka i bp. Piotra Jareckiego. Książka w postaci wywiadu-rzeki była przedmiotem rozmowy Marcina Fijołka z redaktorem „Rzeczpospolitej”.

„W książce, w tych naszych dialogach próbujemy postawić diagnozy, pokazać kroki, które być może pozwoliłyby nam na wyjście z kryzysu. Jednym z naszych wniosków było to, że być może należałoby zorganizować synod plenarny Kościoła w Polsce. Ostatni taki synod miał miejsce w 1991 roku. Dziś właściwie nikt o nim nie pamięta, a wtedy przyniósł on pewien ferment w parafiach” – powiedział red. Krzyżak.

„Trzeba dać rozwinąć skrzydła świeckim, bo to my stanowimy o przyszłości Kościoła” – dodał.

W rozmowie pojawił się wątek angażowania Kościoła w życie społeczno-polityczne.

„W tematach społecznych Kościół ma obowiązek zabierać głos. Pytanie w jakiej formie to robi. Biskupom brakuje często odwagi by powiedzieć politykom, żeby nie zajmowali się za nich sprawami duszpasterskimi. Brakuje nam proroków, którzy się nie boją mówić” – powiedział rozmówca Marcina Fijołka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA