Otwórz player w nowym oknie

Dr Michał Sutkowski: Sytuacja, w której lekarz przez pół roku przyjmuje jedynie przez teleporadę jest bezsensu

Dr Michał Sutkowski: Sytuacja, w której lekarz przez pół roku przyjmuje jedynie przez teleporadę jest bezsensu

„Generalnie należy dążyć do otwarcia gabinetów lekarskich. Sytuacja, w której lekarz przez pół roku przyjmuje jedynie przez teleporadę jest bezsensu. Teleporada ma przede wszystkim służyć zapisaniu się pacjenta na określoną godzinę. Jeśli chory z jakichś powodów chce wizyty to nie powinna być mu ona zabraniana. Królować powinna normalna medycyna” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Michał Sutkowski (Kolegium Lekarzy Rodzinnych). W rozmowie z Anną Czytowską mówił o strategii Ministerstwa Zdrowia w walce z koronawirusem.

Początek rozmowy dotyczył nadchodzącej jesieni i początku sezonu grypowego.

„Sezon grypowy i trwająca epidemia koronawirusa będą niebezpiecznym połączeniem, ponieważ będą trudności diagnostyczne. Strategia Ministerstwa Zdrowia uwzględnia ten fakt, proponując pewne rozwiązania, ale każdemu zalecałbym wzmacniać odporność (więcej ruchu, długi sen, dobre odżywianie, szczepienia na grypę i pneumokoki dla starszych)” – mówił

Duża część wywiadu dotyczyła teleporad. Jakie są plusy i minusy tej formy komunikacji z pacjentami?

„Teleporada jest formą pomocy w sprawach nadzwyczajnych, raczej biurokratycznych (wypisanie recept, zaświadczeń). Jest to dobra forma, ale najbardziej polecaną formą jest badanie fizykalne” – mówił lekarz.

„Generalnie należy dążyć do otwarcia gabinetów. Sytuacja, w której lekarz przez pół roku przyjmuje jedynie przez teleporadę jest bezsensu. Teleporada ma przede wszystkim służyć zapisaniu się pacjenta na określoną godzinę. Jeśli chory z jakichś powodów chce wizyty to nie powinna być mu ona zabraniana. Królować powinna normalna medycyna” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA