Otwórz player w nowym oknie

Piotr Muller: Nie chcemy, aby doszło do drugiego lockdownu

Piotr Muller: Nie chcemy, aby doszło do drugiego lockdownu

„W naszej strategii działania kolejne zamknięcie gospodarki jest ostatnią rzeczą, którą chcemy zrobić. Skupiamy się na takich procedurach, aby do takiego lockdownu nie doszło” – powiedział w poranku „Siódma 9” Piotr Muller (Kancelaria Premiera).

Rzecznik rządu skomentował wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że decyzja premiera o wydaniu Poczcie Polskiej polecenia przygotowań do wyborów była nieważna.

„Jest to decyzja zaskakująca. Premier miał podstawę prawną w ustawie, która została przyjęta przez Sejm. W momencie gdy była wydawana decyzja premiera w tym zakresie przepisy, które regulowały proces wyborczy zakładały, że każda osoba powyżej 60 roku życia oraz osoby w kwarantannie będą mogły glosować korespondencyjnie. W związku z tym trzeba było zapewnić tym osobom głosowanie w tej formie. Sama decyzja dotyczyła przygotowania procesu o charakterze technicznym. Nie wiemy dlaczego Sąd tego nie uwzględnił, czekamy na pisemne uzasadnienie” – powiedział Piotr Muller.

W rozmowie pojawił się wątek „Piątki dla zwierząt”. Czy PiS szuka poparcia wśród lewicowego elektoratu?

„Twierdzenie, że sprawy ekologii są przywiązane do lewicy są nieuzasadnione. Jest to jedna z pułapek, w którą próbują nas wciągnąć środowiska lewicowe. Chcą zawłaszczyć niektóre tematy takie jak np. czyste powietrze czy opieka nad zwierzętami, a to nie są ani tematy lewicowe, ani prawicowe. To są tematy ważne dla wszystkich obywateli i powinny być realizowane przez różne środowiska” – stwierdził rozmówca Anny Czytowskiej.

Wywiad dotyczył też poprawki do ustawy covidowej.

„Poprawka ma służyć temu, że gdyby kiedykolwiek pojawiła się sytuacja, że będziemy w stanie wyższej konieczności to urzędnik nie będzie się zastanawiał czy ma przez kilka miesięcy prowadzić daną procedurę, tylko w pierwszej kolejności będzie traktował życie ludzkie jako priorytet w realizacji swoich zadań (...) To sytuacja porównywalna do sytuacji zagrożenia, gdy mamy konflikt zbrojny. W takich momentach trzeba reagować bardzo szybko” – powiedział Muller.

Pod koniec rozmowy pojawił się wątek ew. drugiego lockdownu. Czy rząd bierze pod uwagę ewentualność kolejnego zamknięcia gospodarki?

„W naszej strategii działania kolejne zamknięcie gospodarki jest ostatnią rzeczą, którą chcemy zrobić. Skupiamy się na takich procedurach, aby do takiego lockdownu nie doszło” – zapewniał gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA