Otwórz player w nowym oknie

Paweł Ukielski: Polityka historyczna to nie jest jedynie soft-power

Paweł Ukielski: Polityka historyczna to nie jest jedynie soft-power

„Historia wpływa na współczesną politykę. Wciąż budzi ona wiele emocji. Zwykło się uważać, że polityka historyczna to jedynie kwestia wizerunkowa i pewien bonus, który powoduje, że państwo jest lepiej postrzegane zagranicą. Tak nie jest” – powiedział w poranku „Siódma 9” Paweł Ukielski (Muzeum Powstania Warszawskiego). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o znaczeniu polityki historycznej i o książce „Pamięć Polski, pamięć sąsiadów. Pamięć Europy” (wyd. Teologia Polityczna).

„Polityka historyczna podlega demokratycznej debacie – można się spierać o to, jak ma wyglądać” – powiedział Paweł Ukielski.

„Historia wpływa na współczesną politykę. Wciąż budzi ona wiele emocji. Zwykło się uważać, że polityka historyczna to jedynie kwestia wizerunkowa i pewien bonus, który powoduje, że państwo jest lepiej postrzegane zagranicą. Tak nie jest” – wyjaśniał rozmówca Marcina Fijołka.

„Polityka historyczna to nie jest jedynie soft-power, ale to nawet polityka bezpieczeństwa” – dodał.

„W polityce historycznej czasami lepiej mówić mniej, a więcej robić. W Europie spotykamy różne wrażliwości dotyczące historii. Trzeba rozmawiać, ale to nie zawsze oznacza, że w danej sprawie uda nam się porozumieć” – stwierdził Paweł Ukielski.

„Cytując Janusza Kurtykę można powiedzieć, że «polityka historyczna przede wszystkim musi opierać się o prawdę»” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA