Otwórz player w nowym oknie

Zbigniew Nosowski: „Wspólnota, modlitwa i służba” - to klucz do budowania Kościoła przyszłości

Zbigniew Nosowski: „Wspólnota, modlitwa i służba” - to klucz do budowania Kościoła przyszłości

„Na złe doświadczenia najlepszą odpowiedzią jest dobre doświadczenie Kościoła. Chodzi o pokazanie Kościoła, który się modli, który potrafi służyć innym, a nie własnym interesom. „Wspólnota, modlitwa i służba» - to klucz do budowania Kościoła przyszłości” – powiedział w Poranku „Siódma 9” red. Zbigniew Nosowski („Więź”). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o receptach na uzdrowienie sytuacji Kościoła w Polsce.

Piątkowa rozmowa Marcina Fijołka dotyczyła tekstu, który ukazał się w najnowszym wydaniu „Więzi”. Razem z red. Zbigniewem Nosowskim omawialiśmy jego tekst zatytułowany „Jest źle. O kryzysach naszego Kościoła”.

„Odróżniam optymizm od nadziei. Optymizm to podejście emocjonalne. Próba szukania na siłę dobrych stron. Nadzieja, nadzieja biblijna opiera się na zaufaniu i pójsciu w ciemno. Istnieje nadzieja bez optymizmu i wydaje mi się, że takie podejście próbuję prezentować” – stwierdził red. Nosowski.

Zbigniew Nosowski porównał obecną sytuację Kościoła do tzw. „ciemnej nocy”.

„(...) Być może doświadczamy pustki, która zaowocuje większą bliskością z Bogiem. Oczywiście wymaga to olbrzymiej pracy u nas, ludzi wierzących, o ile człowiek będzie w stanie poradzić sobie podstawowym kryzysem przynależności, którego wielu doświadcza” – mówił gość Poranka „Siódma 9”.

Według rozmówcy Marcina Fijołka Kościół zawsze traci na umacnianiu więzi z władzą polityczną.

„W książce pt. «Jezus z Nazaretu» Benedykt XVI przestrzegał Kościół przed pokusą umacniania wiary z pomocą władzy. Papież mówił, że złożenie nadziei we władzy politycznej niesie niebezpieczeństwo zduszenia wiary w objęciach władzy. Z czymś takim mamy aktualnie do czynienia. Kościół nie potrafi poradzić sobie z prawdami kulturowymi, cywilizacyjnymi i próbuje umocnić pozycję z pomocą władzy” – mówił red. Nosowski.

„Refleksja teologiczna, doświadczenie historyczny pokazują, że jeśli dochodzi do sojuszu tronu z ołtarzem to krótkofalowo można na tym zyskać, ale długofalowo się traci. Wiara jako postawa zostaje powiązana z pewnym systemem ideologicznym, a wiadomo, że nie wszyscy z tym się utożsamią. Długofalowo ludzie będą odchodzić, zwłaszcza ci, którzy będą mieli inne podejście do polityki” – kontynuował.

Zdaniem redaktora naczelnego „Więzi” ludzie potrzebują doświadczać „pozytywnego Kościoła, który się modli i potrafi służyć innym”

„Jeśli chcemy odpowiedzieć pozytywnie na wołanie ludzi prawych i porządnych, ludzi, z których Kościół mógłby być dumny, a którzy sceptycznie odwracają się do Kościoła plecami i odchodzą od instytucji i wspólnoty to powinniśmy dać im możliwość doświadczenia Kościoła pozytywnego. Na złe doświadczenia najlepszą odpowiedzią jest dobre doświadczenie Kościoła. Chodzi o pokazanie Kościoła, który się modli, który potrafi służyć innym, a nie własnym interesom. „Wspólnota, modlitwa i służba» - to klucz do budowania Kościoła przyszłości” – powiedział gość Poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA