Otwórz player w nowym oknie

Anna Druś: Carlo Acutis to błogosławiony "chłopak z sąsiedztwa"

Anna Druś: Carlo Acutis to błogosławiony "chłopak z sąsiedztwa"

„Był przystojniakiem, normalnym nastolatkiem. Na YouTubie jest sporo filmików z materiałami, które on sam nagrywał, i na których jest widoczny. Od razu do nas dociera jak to jest współczesna postać. Chłopak z sąsiedztwa, jeden z nas” - mówiła w Poranku „Siódma 9” Anna Druś z "Przewodnika Katolickiego" o Carlo Acutisie, 15-letnim Włochu, który w sobotę został ogłoszony błogosławionym.

Ceremonia beatyfikacyjna odbyła się w bazylice świętego Franciszka w Asyżu w obecności trzech tysięcy wiernych. Mszy przewodniczył delegat papieski kard. Agostino Vallini.

Carlo Acutis swoje życie poświęcił wierze. Mawiał: „Eucharystia jest moją autostradą do nieba”. Zdaniem Anny Druś to jest przykład świętości, na którą może zasłużyć każdy z nas.

„Jesteśmy wszyscy powołani do świętości. Papież Franciszek beatyfikując kolejnych młodych ludzi (…) chce powiedzieć, że świętość jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy otworzyć się na Jezusa” – dodała rozmówczyni Michała Kłosowskiego.

Carlo Acutis tworzył strony internetowe poświęcone wartościom chrześcijańskim i cudom eucharystycznym. Jest pierwszym błogosławionym tak zwanego pokolenia millenialsów. Mówi się o nim, jako o możliwym patronie internetu. Anna Druś przypomniała, że mamy już świętych od internetu, ale żyli oni w czasach, w których nie mieli szansy go poznać.

„Święty Izydor czy święta Tekla żyli w głębokim średniowieczu. Nawet nie znali elektryczności. Święty Izydor jest patronem internetu, ponieważ stworzył pierwszą encyklopedię i ona się skojarzyła z bazą wiedzy, którą internet nam niesie. Tekla oznacza klawisz. W przypadku Karla mamy osobę, która już żyła w tych czasach. Znakomicie posługiwał się internetem, wiedział co to jest http, html, www. Umiał sobie postawić granicę. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie łaska Boża” – stwierdził gość Poranka „Siódma 9”.

Anna Druś, w rozmowie z Michałem Kłosowskim, zwróciła uwagę, że święci kojarzą się nam z nadzwyczajnymi przeżyciami mistycznymi, a Carlo Acutis był normalnym chłopakiem.

„Do nieba doprowadziła go bardzo bliska i zażyła relacja z Jezusem. Popularność, która zrodziła się na fali beatyfikacji jest bardzo pomocna, bo rzeczywiście bardzo wielu młodych ludzi usłyszy w ogóle, że taki «koleś» istniał. W sobotę jednym z najbardziej trendujących hasztagów był właśnie hasztag Carlo Acutis” – dodała.

Carlo Acutis zmarł na białaczkę 12 października 2006 roku mając zaledwie 15 lat. Mimo jego krótkiego życia Kościół uznał go za wzór wiary chrześcijańskiej. Papież Franciszek przed dwoma laty uznał heroiczność jego cnót, a na początku bieżącego roku podpisał dekret o cudzie, który dokonał się za jego wstawiennictwem.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na temat Carla Acutisa.

fot. YouTube/Aleteia

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA