Otwórz player w nowym oknie

Andrzej Sośnierz: Powinniśmy zaatakować wirusa, a nie tylko przed nim się bronić

Andrzej Sośnierz: Powinniśmy zaatakować wirusa, a nie tylko przed nim się bronić

„Powinniśmy nie tylko bronić się przed wirusem, ale wirusa powinniśmy też zaatakować. Należy dążyć do wytłumienia epidemii, obniżenia ilości potencjalnych zachorowań, a to można osiągnąć poprzez intensywne testowanie środowisk zagrożonych” – powiedział w Poranku „Siódma9” poseł Andrzej Sośnierz (Porozumienie).

Rozmowa dotyczyła sposobów walki z koronawirusem na świecie. Jednym z omawianych przykładów była Szwecja, której władze nie decydowały się na zamknięcie gospodarki.

„Społeczeństwo przechorowało swoje i w tej chwili epidemia przygasa. Wiele osób wskazuje na to, jak wiele ludzi zmarło w czasie epidemii w Szwecji, ale wbrew pozorom wcale nie więcej, niż w kilku krajach Europy Zachodniej, które więcej przykładały się do walki z epidemią (np. Belgia)” – mówił Andrzej Sośnierz.

Dalsza część wywiadu dotyczyła walki z wirusem na terenie Polski. Zdaniem posła Porozumienia decyzja ministra zdrowia o powołaniu szpitali koordynacyjnych nie jest najlepszą decyzją.

„Koordynowanie zrzuca się na barki szpitali, które nie są do tego przystosowane. Istnieją odpowiednie służby, które powinny być przygotowane do zwalczania epidemii” – stwierdził.

Rozmówca Michała Kłosowskiego chwalił za to decyzję o tworzeniu sieci izolatoriów.

„Dobrze, że tworzymy izolatoria, ale trochę późno – pytanie co w tej kwestii robiliśmy późną wiosną i przez całe lato” – zastanawiał się Sośnierz.

„Jeśli odpowiednio będziemy koordynować działania, jeśli dodatkowo uruchomimy sieć izolatoriów, gdzie będą przebywać lekko chorzy, to nie powinno zabraknąć miejsc w szpitalach” – dodał.

Gość Poranka „Siódma9” wypowiedział się również na temat obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

„Chodzenie w maseczkach jest jednym z elementów obrony przed tym wirusem i jakąś swoją rolę to spełnia. Nie ma co lekceważyć każdego czynnika, który może zmniejszyć liczbę zachorowań” – powiedział Andrzej Sośnierz.

„Powinniśmy nie tylko bronić się przed wirusem, ale wirusa powinniśmy też zaatakować. Należy dążyć do wytłumienia epidemii, obniżenia liczby potencjalnych zachorowań, a to można osiągnąć poprzez intensywne testowanie środowisk zagrożonych” – stwierdził poseł Sośnierz, dodając, że jego zdaniem powinniśmy skupiać się na naśladowaniu państw, które skutecznie radzą sobie z epidemią (np. Korea Południowa, Australia), a nie na pocieszaniu się, że mamy lepszą sytuację od części państw, które z epidemią radzą sobie gorzej od nas.

Poniedziałkowy wywiad dotyczył też edukacji szkolnej w czasie epidemii.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA