Otwórz player w nowym oknie

Jakub Wiech o porozumieniu rządu z górnikami

Jakub Wiech o porozumieniu rządu z górnikami

„Trudno powiedzieć, kiedy skończy się era generacji energii elektrycznej z węgla, a to jest kluczowe pytanie jeśli chodzi o alternatywę. Być może nasze elektrownie węglowe będą pracowały jeszcze dłużej. Wtedy po prostu przejdą na eksport. Patrząc z perspektywy energetycznej widzimy jasny kierunek na rozbudowę mocy w źródłach odnawialnych i podstawę w elektrowniach jądrowych. Są to technologie, które mają zastępować polski węgiel w przyszłości” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Jakub Wiech (Energetyka24.com).

Rozmowa Karola Gaca z red. Jakubem Wiechem dotyczyła porozumienia polskiego rządu ze związkami zawodowymi górników ws. zamknięcia kopalń na Śląsku do 2049 roku.

„Osiągnięto wstępne porozumienie, które wyraziło wolę obu stron dotyczące tego, jakim kierunkiem ma iść polskie górnictwo (na Śląsku). Zakłada ono, że do 2049 r. wszystkie zakłady zostaną zamknięte” – mówił red. Wiech.

„Szczegóły procesu, harmonogram, mechanizmy kompensacyjne mają zostać dopracowane do 15 grudnia w ramach umowy społecznej przygotowanej przez rząd i górników. Górnicy będą pracować, aż do osiągniecia prawa do emerytury, będą mogli skorzystać z odprawy i innych mechanizmów wsparcia przy kończeniu swojej drogi zawodowej” – kontynuował.

„To jest de facto pierwsze porozumienie, które kreśli nam moment, w którym polskie górnictwo węgla kamiennego, w tym podstawowym stopniu, zostanie zamknięte. Jest to podstawa pod wychodzenie Polski z węgla” – stwierdził rozmówca Karola Gaca.

Zdaniem gościa Poranka „Siódma9” górnicy powinni być zadowoleni z wynegocjowanych warunków.

„Porozumienie jest bardzo atrakcyjne dla górników i przedłuża w pewien sposób istnienie polskiego sektora górniczego, który boryka się z problemem trwałej nierentowności części zakładów. Myślę, że górnicy nie powinni narzekać na to, co zaoferował im rząd” – przyznał Jakub Wiech.

Pod koniec rozmowy zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com mówił o zachodzącej w Polsce transformacji energetycznej.

„Omawiane porozumienie wzorowane jest na modelu niemieckim. Chodzi o rozdzielenie zamykania aktywów wydobywczych od aktywów energetycznych. Trudno powiedzieć, kiedy skończy się era generacji energii elektrycznej z węgla, a to jest kluczowe pytanie jeśli chodzi o alternatywę. Być może nasze elektrownie węglowe będą pracowały jeszcze dłużej. Wtedy po prostu przejdą na eksport. Patrząc z perspektywy energetycznej widzimy jasny kierunek na rozbudowę mocy w źródłach odnawialnych i podstawę w elektrowniach jądrowych. Są to technologie, które mają zastępować polski węgiel w przyszłości” – podsumował red. Jakub Wiech.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA