Otwórz player w nowym oknie

Ks. Tomasz Kancelarczyk: «Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia»

Ks. Tomasz Kancelarczyk: «Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia»

„«Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia». (…) Tu nie chodzi o akcyjność jakichś grup społecznych, poszczególnych osób, ale chodzi o budowanie postawy całego społeczeństwa względem nienarodzonego. Chodzi o to, aby matka i dziecko czuli się zaopiekowani, chodzi o pomoc i to nie tylko od państwa, ale też od najbliższych (nie tylko rodziny)” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Tomasz Kancelarczyk (Fundacja Małych Stópek). 

Zdaniem ks. Kancelarczyka ważne jest, aby „budować jak najwięcej pozytywnych postaw wobec drugiego, najsłabszego człowieka”.

Według kapłana czwartkowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego powinna być początkiem, a nie końcem realnych zmian na rzecz poprawy warunków życia matek i dzieci (także tych nienarodzonych).

„Mądrze o tej sprawie powiedział jeden z biskupów, cytując Jana Pawła II i encyklikę Evangelium Vitae: «Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia». (…) Tu nie chodzi o akcyjność jakichś grup społecznych, poszczególnych osób, ale chodzi o budowanie postawy całego społeczeństwa względem nienarodzonego. Chodzi o to, aby matka i dziecko czuli się zaopiekowani, chodzi o pomoc i to nie tylko od państwa, ale też od najbliższych (nie tylko rodziny)” – stwierdził rozmówca Janusza Zalewskiego.

„Potrzeba empatii społecznej, która nie mówi – pozbądźmy się problemu, ale zaopiekujmy się – a to jest bardzo trudne” – dodał ks. Kancelarczyk.

Gość Poranka „Siódma9” powiedział też w jaki sposób możemy pomóc Fundacji Małych Stópek.

„Potrzeba pomocy materialnej, aby zagwarantować większą, kompleksową pomoc kobiecie, która jest w stanie błogosławionym. Ona często zostaje w tej sytuacji sama. Bez ojca dziecka, bez rodziny, jako młoda osoba nie ma wypracowanego majątku i tu potrzebne są finanse. Potrzebne są także fundusze na Domy Samotnej Matki, których jest niewiele. Gdybyśmy do tego wszystkiego podchodzili z odpowiedzialnością to takie fundacje, jak ta, którą prowadzę i inne tego typu, na pewno miałyby lżej, ich działalność byłaby bardziej prężna i być może udałoby się nam uratować więcej istnień ludzkich” – podsumował ksiądz Tomasz Kancelarczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA