Otwórz player w nowym oknie

Jakub Pacan: Narasta w Polsce nietolerancja wobec katolików

Jakub Pacan: Narasta w Polsce nietolerancja wobec katolików

„W Polsce jest bardzo duża nietolerancja religijna. Występują ataki i obrażanie katolików przede wszystkim. Ta sytuacja pokazuje, że już jest w polskich katolikach syndrom „kąta”. Po prostu zostaliśmy zepchnięci do kąta, tak jak wcześniej było w przypadku katolików w Europie Zachodniej. W tej przestrzeni publicznej jesteśmy bardzo zalęknieni. Wprawdzie jeszcze jest to chronienie kościołów, ale nie wiemy, jak długo to będzie kontynuowane” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Jakub Pacan („Tygodnik Solidarność”). W rozmowie z Januszem Zalewskim mówił na temat Strajku Kobiet i akcjach niszczenia kościołów.

Jak zauważył redaktor Jakub Pacan nietolerancja wobec katolików rośnie w Polsce z każdym rokiem.

„W Polsce jest bardzo duża nietolerancja religijna. Występują ataki i obrażanie katolików przede wszystkim. Ta sytuacja pokazuje, że już jest w polskich katolikach syndrom „kąta”. Po prostu zostaliśmy zepchnięci do kąta, tak jak wcześniej było w przypadku katolików w Europie Zachodniej. W tej przestrzeni publicznej jesteśmy bardzo zalęknieni. Wprawdzie jeszcze jest to chronienie kościołów, ale nie wiemy, jak długo to będzie kontynuowane” – powiedział Jakub Pacan.

Zdaniem gościa Poranka „Siódma9” ostatnie dni przyniosły niespotykaną falę nienawiści i wulgarności.

„W ludziach mentalnie coś pękło. W mediach społecznościowych widziałem po ludziach - których dobrze znam, którzy nie są radykalni w swoich zachowaniach na co dzień, którzy nie używają wulgarnych wyrazów - że nagle zaczęli używać narzędzi, emocji nieadekwatnych do sytuacji. Widać bardzo niebezpieczne trendy w Polsce. Gdybyśmy mówili o radykalnych lewicowych działaczach to jest to ich naturalny stan, ale widziałem to wszystko u ludzi, którzy nie są radykalni na co dzień. Zastanawiające skąd u ludzi nagle pojawia się taki poziom agresji, nietolerancji i przemocy słownej” – zastanawiał się dziennikarz „Tygodnika Solidarność”.

„Podejście do kwestii aborcji ujawnia najgłębsze postawy danego społeczeństwa” – dodał.

„Aborcja działa na politykę jak miecz obosieczny. Ona ujawnia postawy głęboko tajone, które w ludziach są, których czasem sami po sobie byśmy się nie spodziewali. Zawsze ta ustawa antyaborcyjna będzie radykalizowała postawy polityczne. Zawsze. Część katolików pójdzie na pewno przykładem obrońców, którzy bronili kościołów. Ale nawet jakby katolicy zaczęli organizować się, to i tak nie będzie ich tak wielu jak tych obecnie protestujących. Bo jeśli chodzi o młode pokolenie, to młodzi Polacy najbardziej na świecie sekularyzują się” – dodał rozmówca Janusza Zalewskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Siódma9/Krzysztof Jędrasik (Radio Warszawa)

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA