Otwórz player w nowym oknie

Marlena Maląg: Dziś stajemy w obliczu zdania egzaminu z naszej solidarności międzypokoleniowej

Marlena Maląg:  Dziś stajemy w obliczu zdania egzaminu z naszej solidarności międzypokoleniowej

„Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to kompleksowe rozwiązanie, które ma wesprzeć naszych seniorów. Dziś stajemy w obliczu zdania egzaminu z naszej solidarności międzypokoleniowej. Apelujemy do seniorów o pozostanie w domu” – powiedziała w Poranku „Siódma9” minister Marlena Maląg (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej). W rozmowie z Januszem Zalewskim mówiła o wsparciu ministerstwa zarówno dla najstarszych, jak i dla najmłodszych obywateli.

Początek rozmowy dotyczył programu „Za życiem”.

„Program za życiem jest kompleksowym wsparciem dla rodzin, kobiet. Rząd opowiada się za ochroną życia od poczęcia. Nikt z nas nie ma prawa odbierać życia nienarodzonym. Program i wsparcie na rzecz osób niepełnosprawnych, które są przez rząd realizowane, są niekwestionowane. W tej materii będziemy działać dalej, będziemy wprowadzać kolejne rozwiązania, kolejne elementy programu” – zapowiadała minister.

„Powinniśmy wspierać rodziny, kobiety, ojców. Kiedy dowiadujemy się, że upragnione dzieciątko może urodzić się z jakąś wadą, wtedy powinniśmy wspierać. Nasz program to wczesne wspomaganie kobiet, jak i dzieci. Mowa chociażby o odpowiednich działaniach paliatywnych, rehabilitacyjnych” – tłumaczyła rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

„Nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami wzrosło z 15 miliardów złotych w 2015 r. do 27 miliardów w 2020 r. Sam budżet «Za życiem» na lata 2017-2021 wynosi 3 miliardy złotych, a w latach 2022-2026 będzie wynosił 3,2 miliarda złotych. Pieniądze przeznaczane są m.in. na szerokie usługi rehabilitacyjne. W programie są też elementy dot. wsparcia mieszkaniowego dla tych, których dotknęła ciężka sytuacja. Mowa też o szerokiej gamie koordynacji położnictwa, wsparciu dla dziecka, które ma się narodzić” – przedstawiała minister Maląg.

„Fundusz solidarnościowy to kolejny program, który ma wesprzeć rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. W 2020 roku budżet funduszu wynosi 9 miliardów złotych. W tym przypadku pieniądze przeznaczane są na asystenta osoby niepełnosprawnej, usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, opiekę wytchnieniową, budowę centrów opiekuńczo-mieszkalnych” – kontynuowała.

Dalsza część dyskusji dotyczyła wsparcia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dla osób starszych.

„Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to kompleksowe rozwiązanie, które ma wesprzeć naszych seniorów. Dziś stajemy w obliczu zdania egzaminu z naszej solidarności międzypokoleniowej. Apelujemy do seniorów o pozostanie w domu” – mówiła Marlena Maląg.

„Nasi seniorzy nie mogą być odizolowani, seniorzy muszą być otoczeni wsparciem, ponieważ są fundamentem naszych rodzin i o nich należy szczególnie dbać” – dodała minister.

Rozmówczyni Janusza Zalewskiego przedstawiała szczegóły działania wspomnianego Korpusu.

„Każdy senior może zadzwonić na infolinię (22) 505-11-11, aby zgłosić potrzebę dostarczenia niezbędnych artykułów do domu. (…) W korpusie wsparcia działają zarówno wolontariusze, jak i jednostki samorządu terytorialnego, ośrodki pomocy społecznej, harcerze, Caritas Polska, WOT. Do pomocy można zgłaszać się poprzez stronę wspierajseniora.pl oraz bezpośrednio do Ośrodków Pomocy Społecznej” – powiedziała.

Pod koniec rozmowy minister Maląg powiedziała o ew. zamknięciach cmentarzy na 1 listopada.

„Najpóźniej w czwartek poznamy decyzje dot. ew. zamknięcia cmentarzy. Apelujemy do seniorów, aby pozostali w domach i aby w tym roku udali się na groby w innym czasie” – powiedziała Marlena Maląg.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA