Otwórz player w nowym oknie

Ks. Michał Siennicki SAC: Patrząc na to co się dzieje w Polsce, św. Juda jest bardzo potrzebnym patronem

Ks. Michał Siennicki SAC: Patrząc na to co się dzieje w Polsce, św. Juda jest bardzo potrzebnym patronem

„Byli apostołami. Mówi się o nich, że byli kuzynami Jezusa, czyli byli ze sobą spokrewnieni. Dlatego wspólnie ich wspominamy” – mówi ks. dr Michał Siennicki, pallotyn.

27 października wspominamy świętych apostołów Szymona i Judę Tadeusza.

Gość Poranka "Siódma9" w rozmowie z Anną Czytowską tłumaczył dlaczego Szymon otrzymał przydomek "gorliwy".

„Taki przydomek nadaje mu św. Mateusz w swojej Ewangelii, żeby go odróżnić od Szymona Piotra. Jest też określany «Zelotes». Prawdopodobnie wywodził się ze zbrojnego ruchu Zelotów, który w tamtym czasie walczył o niepodległość od Rzymu" – mówił ks. Siennicki.

Ks. dr Michał Siennicki zwrócił uwagę, że Jezus powołał do grona apostołów różnych ludzi, bez względu na ich postawę życiową.

„Pan Jezus wykazuje się talentem do powoływania. Niekoniecznie najświętrzych, idealnych. Pan Jezus mówi: «Nie przyszedłem powoływać sprawiedliwych ale tych, którzy są grzesznikami. Im głosić ewangelię». Rzeczywiście wspólnota kościoła nie jest wspólnotą ludzi idealnych, bez grzechu. To byłby purytanizm. Wspólnota kościoła jest wspólnotą ludzi grzesznych, słabych. Na których patrzy z miłością. Którym mówi: Pójdź za mną” – powiedział rozmówca Anny Czytowskiej. 

Pallotyn mówił, że zasadne jest przypuszczenie, że św. Juda, przystępując do grona apostołów, kierował się na początku perspektywą zrobienia przy Chrystusie kariery.

„Wątek robienia kariery jest bardzo ciekawy. Pewnie także dziś niektórzy idą za Jezusa niekoniecznie z najczystrzych pobudek. Pan Jezus jest w stanie te pobudki oczyszczać” – dodał.

Ks. dr. Michał Siennicki tłumaczył dlaczego św. Juda jest patronem spraw beznadziejnych.

„Są wątki, które mówią, że żył w czasach beznadziejnych. Rzymianie burzą świątynie. Wspólnota chrześcijańska w pierwszych wiekach przeżywała kryzys. Wydaje się, że patrząc na to co się dzieje w naszej ojczyźnie w ostatnich dniach jest to bardzo potrzebny nam patron. (...) Mimo trudności tego co się dzieje dookoła nas to musimy pamiętać, że chwała, majestat, moc i władza ponad wszystkim należą do Jezusa. Jako ludzie wierzący musimy o tym pamiętać" – podsumował gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA