Otwórz player w nowym oknie

Tomasz Jan Chlebowski: Meksyk to nie tylko kraj mafii i narkotyków, ale to również wiele kolorów, radości, słońca i pięknych ludzi

Tomasz Jan Chlebowski: Meksyk to nie tylko kraj mafii i narkotyków, ale to również wiele kolorów, radości, słońca i pięknych ludzi

„Od pierwszego momentu, kiedy uczyniłem pierwszy krok na ziemi meksykańskiej, zakochałem się w tym kraju. Zakochanie rodzi chęć najgłębszego poznania danej rzeczywistości. (...) Chciałem opisać kolory Meksyku. Chciałem pokazać, że to nie tylko czerń, z którą łączymy mafie i handel narkotykami. Meksyk to także wiele innych kolorów, radości, słońca i pięknych ludzi” – powiedział w Poranku „Siódma9” Tomasz Jan Chlebowski, autor książki „Drogi i bezdroża Meksyku” (wyd. Bernardinum).

„Bezdrożami kroczą wędrowcy, osoby przygotowane, gotowe na ryzyko. Na bezdrożach możemy spotkać coś, co znajduje się poza przewodnikami, chodzi o nową rzeczywistość. Być może ona odkrywa sens podróży” – mówił autor odnosząc się do tytułu książki.

Rozmówca Janusza Zalewskiego mówił o swojej fascynacji Meksykiem.

„Od pierwszego momentu, kiedy uczyniłem pierwszy krok na ziemi meksykańskiej, zakochałem się w tym kraju. Zakochanie rodzi chęć najgłębszego poznania danej rzeczywistości. (...) Chciałem opisać kolory Meksyku. Chciałem pokazać, że to nie tylko czerń, z którą łączymy mafie i handel narkotykami. Meksyk to także wiele innych kolorów, radości, słońca i pięknych ludzi” – tłumaczył gość Poranka „Siódma9”.

Misjonarz mówił także o religijności mieszkańców Meksyku.

„Religijność jest wpisana w tę ziemię od samego początku – już od czasów Indian z czasów przed konkwistą, kiedy przybył tam Cortez i próbował ewangelizować te tereny. W wyniku tego wyszła pewna fuzja. Nie sposób wykorzenić z człowieka pierwotnej religijności, która jest w naturze. Ponad 80 % Meksykanów to statystycznie katolicy. Jako misjonarza pasjonowała mnie żywotność, szczerość i prostota ich wiary” – powiedział Tomasz Jan Chlebowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA