Otwórz player w nowym oknie

Magdalena Wolnik: Szukamy nowych dróg i pomysłów by spędzić te święta razem

Magdalena Wolnik: Szukamy nowych dróg i pomysłów by spędzić te święta razem

„Każdy z nas może znaleźć sposób na to by wyciągnąć swoją rękę do drugiego człowieka. Święta Bożego Narodzenia są też szczególnym dniem ubogich. Jezus rodzi się ubogi” – powiedziała w Poranku "Siódma9" Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio.

Wspólnota przygotowuje się do przeżycia świąt Bożego Narodzenia z ubogimi i rozważa różne formy wsparcia. Forma świętowania będzie dostosowana do aktualnej sytuacji epidemicznej. „W tym roku nie będzie pewnie możliwe świętowanie w sposób do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni od kilkunastu lat. W zeszłym roku przy wigilijnym stole usiadło 550 osób. Szukamy nowych dróg i pomysłów by spędzić te święta razem. Zapraszamy też osoby, które chcą spędzić ten dzień razem i wesprzeć nas, np. wykupując posiłki świąteczne” – zachęcała Magdalena Wolnik.

Pomoc w czasach pandemii jest utrudniona ale wolontariusze podejmują wszystkie możliwe działania, żeby zachować bezpieczeństwo oraz chronić siebie i osoby z którymi się spotykają. „Na początku pandemii musieliśmy przeformułować niektóre z naszych spotkań. Rozdajemy maseczki, informacje w jaki sposób się zachować, czym jest ten wirus i jak się przed nim strzec. Jest więcej ubogich. Zauważamy to gdy wychodzimy na ulicę, gdy spotykamy się z bezdomnymi i ubogimi w centrum miast. Kolejki po paczkę żywnościową są coraz dłuższe. Jest coraz więcej ubogich. Jest coraz więcej osób, które tracą pracę i znajdują się w bardzo trudnym położeniu. To jest na pewno znak tej pandemii – powiedziała.

Pod koniec września podczas wizyty w Rzymie prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził bazylikę św. Bartłomieja, ustanowioną przez Jana Pawła II ośrodkiem kultu męczenników XX wieku. Para prezydencka spotkała się tam ze wspólnotą Sant'Egidio. Rozmowa była kontynuowana w Polsce. „Spotkanie było spowodowane chęcią wymienienia doświadczeń o tym jak pomagamy ubogim. Pani Prezydentowa zadawała wiele pytań. Widać, że zna dobrze temat osób doświadczających bezdomności i mam nadzieję na większą współpracę po to by pomóc większej liczbie osób ubogich” – powiedziała Magdalena Wolnik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA