Otwórz player w nowym oknie

Magdalena Cedro: Rada Europejska jako najwyższy organ w Unii Europejskiej może wszystko

Magdalena Cedro: Rada Europejska jako najwyższy organ w Unii Europejskiej może wszystko

„Budżet europejski działał do tej pory dla Polski bardzo korzystnie. Redystrybuowanie unijnego dobrobytu na kraje, które dołączyły do Wspólnoty było namacalnym wpływem Unii Europejskiej, z którego chyba wszyscy Polacy się cieszyli. Dziwne jest przekonywanie, że bez tego budżetu poradzilibyśmy sobie równie świetnie” – powiedziała w Poranku "Siódma9" Magdalena Cedro z Dziennika Gazety Prawnej.

Decyzję w sprawie pakietu budżetowego mają dziś podjąć ambasadorowie unijnych krajów podczas narady w Brukseli. Najwięcej kontrowersji wzbudzają przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych. Polska i Węgry zapowiedziały, że nie mogą zaakceptować tej propozycji. Do jej przyjęcia wystarczy większość kwalifikowana, ale unijny budżet na lata 2021-2027, z którego wypłata pieniędzy ma być warunkowa, musi uzyskać jednomyślną zgodę wszystkich krajów. Magdalena Cedro w rozmowie z Marcinem Fijołkiem powiedziała, że nie jest do końca jasne co Polska chce wetować. „Możliwości wetowania jest bardzo dużo natomiast jedno jest pewne, nie mamy możliwości na tym etapie zawetowania samego rozporządzenia, które dzisiaj ostatecznie będzie zwykłą większością głosowane przez ambasadorów krajów członkowskich. Nie ma możliwości zawetowania samego rozporządzenia” – wyjaśniała.

Lipcowe negocjacje w sprawie budżetu, zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, zakończyły się dla Polski sukcesem. Magdalena Cedro tłumaczyła co zmieniło się od tego czasu, że polski rząd grozi teraz wetem. „To co przyjęto w lipcu to były pewne wytyczne przywódców Unii Europejskiej. Później prezydencja niemiecka napisała na tej podstawie projekt, który dalej był procedowany z Parlamentem Europejskim. Rządowi w Polsce nie podoba się ostateczny kształt rozporządzenia. Stąd wolta Warszawy w sprawie budżetu odbudowy” – poinformowała.

Gość Poranka "Siódma9" podkreśliła, że prawna droga zmian uzależnienia wypłat od praworządności jest już zamknięta. „Natomiast Rada Europejska jako najwyższy organ w Unii Europejskiej może wszystko. Na szczycie w grudniu może w konkluzjach zapisać pewne koncesje dla Polski i Węgier. Sformułować dodatkowe bezpieczniki. Co to by mogło być? Za bardzo nie wiadomo” – oceniła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA