Otwórz player w nowym oknie

Piotr Uściński: Kościół nie może być atakowany za ochronę życia ludzkiego, za to, że upomina się o realizację Dekalogu

Piotr Uściński: Kościół nie może być atakowany za ochronę życia ludzkiego, za to, że upomina się o realizację Dekalogu

„W Polsce nigdy nie było sytuacji, w której część społeczeństwa atakowała Kościół katolicki. Coś takiego zdarzyło się chyba po raz pierwszy w historii. Kościół nie może być atakowany za ochronę życia ludzkiego, za to, że upomina się o realizację Dekalogu. «Nie zabijaj» funkcjonuje w każdej kulturze, niekoniecznie związanej z chrześcijaństwem czy judaizmem. (...) Fakt, że ktoś ma pretensje do Kościoła o to, że upomina się o ochronę życia jest kompletnym niezrozumieniem Kościoła” – powiedział w Poranku „Siódma9” poseł Piotr Uściński (Prawo i Sprawiedliwość).

Rozmówca Janusza Zalewskiego komentował opóźnienie rządu ws. publikacji wyroku TK dot. aborcji.

„Jestem wśród osób, które upominają się o tę publikację. W moim przekonaniu nie ma powodu, żeby nie publikować tego wyroku” – mówił Uściński.

„Czekamy prawie miesiąc na tę publikację. Jako Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny w ubiegłym tygodniu podjęliśmy stanowisko, w którym mówimy o tym, że z niepokojem przyjmujemy niedopełnienie obowiązku publikacji wyroku” – mówił poseł dodając, że wyrok powinien zostać opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji.

„Być może ktoś chce poczekać na koincydencje odpowiednich ustaw z tą publikacją. Jeśli taka jest argumentacja to trzeba jak najszybciej przygotować ustawy osłonowe, które będą wspierały rodziny i dzieci niepełnosprawne. Mamy pomysły na takie ustawy. Wiem też, że w rządzie takie pomysły również zostały zebrane - pracuje nad tym Rada Rodziny. Miejmy nadzieję, że rozwiązania ustawowe, które wspomogą rodziny oczekujące na urodzenie chorego dziecka i wychowujące chore dzieci będą wprowadzone tak, aby państwo na wszelki możliwy sposób pomagało tym rodzinom” – dodał.

„Trzeba się cieszyć ze wyrok jest, ale szkoda ze jest to opóźnienie” – stwierdził Piotr Uściński.

Poseł krytycznie wypowiedział się na temat propozycji prezydenta w tej sprawie.

„Zmiana ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego, itd. jest na pewno konieczna. Jestem jednak przekonany, że nie w sposób, który prezydent zaproponował. Zapis przygotowany pewnie przez urzędników prezydenta w moim przekonaniu nadal jest niekonstytucyjny” – powiedział polityk.

Rozmówca Janusza Zalewskiego odniósł się również do protestów przeciwko wyrokowi TK. Zdaniem posła Uścińskiego ataki na Kościół w Polsce przybrały niespotykaną dotychczas skalę.

„W Polsce nigdy nie było sytuacji, w której część społeczeństwa atakowała Kościół katolicki. Coś takiego zdarzyło się chyba po raz pierwszy w historii. Kościół nie może być atakowany za ochronę życia ludzkiego, za to, że upomina się o realizację Dekalogu. «Nie zabijaj» funkcjonuje w każdej kulturze, niekoniecznie związanej z chrześcijaństwem czy judaizmem. (...) Fakt, że ktoś ma pretensje do Kościoła o to, że upomina się o ochronę życia jest kompletnym niezrozumieniem Kościoła” – stwierdził gość Poranka „Siódma9” podkreślając, że wyrok TK nie powoduje zagrożenia dla życia i zdrowia kobiety.

Pod koniec rozmowy poseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się również do sytuacji w samej partii. Z ugrupowania rządzącego odchodzą kolejni posłowie.

„Słyszałem o czterech nazwiskach, ale być może jest ich więcej. Przykre, że do tego dochodzi, ale rozumiem też emocje, które są po obu stronach sporu dotyczącego «Piątki dla zwierząt». Sam głosowałem przeciw tej ustawie, szczególnie w zakresie uboju rytualnego. Ograniczenia tego uboju są szkodliwe dla naszego rolnictwa, a także są wyrazem nietolerancji dla tradycji innych religii. Jeśli jako katolicy oczekujemy szacunku i tolerancji do naszej religii to sami także powinniśmy tolerować zwyczaje i tradycje innych religii, a szczególnie tych, które występują na terenie Rzeczypospolitej od wieków (np. Judaizm)” – mówił Piotr Uściński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA