Otwórz player w nowym oknie

Teresa Zachara: Ukraińska lista katyńska po raz pierwszy w internecie

Teresa Zachara: Ukraińska lista katyńska po raz pierwszy w internecie

„Zamieściliśmy całe księgi cmentarne wydane na początku lat dwutysięcznych. Zebraliśmy całą wiedzę w jednym miejscu. Po raz pierwszy publikujemy w internecie tak zwaną ukraińską listę ofiar” – powiedziała w Poranku "Siódma9" Teresa Zachara, główna specjalistka ds. miejsc pamięci narodowej za granicą w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gość Anny Czytowskiej mówiła w dzisiejszym programie o nowym portalu katyn.miejscapamieci.gov.pl. Zawiera on całe księgi cmentarne wydane na początku lat dwutysięcznych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. „Gdy ta instytucja została zlikwidowana księgi znikły z przestrzeni internetowej. Oprócz tego zamieszczony jest artykuł informujący o budowie cmentarzy katyńskich w Katyniu, Charkowie, Miednoje oraz w Kijowie-Bykowni. Zebrane są wszystkie informacje dotyczące budowy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta wiedza jest w internecie natomiast jest bardzo rozproszona. Zebraliśmy ją w jednym miejscu” – poinformowała Teresa Zachara.

Na portalu znajduje się również wyszukiwarka ofiar katyńskich. „Zebrane są w niej informacje dotyczące ofiar z czterech cmentarzy, także z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Do tej pory ta lista nie była publikowana w internecie. Nazwiska nie były powszechnie znane. Teraz dzięki naszej wyszukiwarce jest to możliwe” – powiedziała specjalistka ds. miejsc pamięci narodowej za granicą w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teresa Zachara zapewniała, że portal jest skierowany do wszystkich. „Informacje w nim zawarte są napisane prostym językiem. Wyszukiwarka jest bardzo prosta, intuicyjna. Jest skierowany zarówno do rodzin ofiar, osób, które chcą upamiętniać zmarłych z danego rejonu czy środowiska. Jest skierowany także do badaczy, którzy chcieliby sięgnąć do tych źródłowych danych, którymi są księgi cmentarne. Zamieszczone są również błędne czy oboczne formy nazwiska” – powiedziała.

Wyszukiwarka została tak skonstruowana, że można wpisać tylko częściowe dane. Zawiera następujące pola: nazwisko, imię, rok urodzenia, miejsce urodzenia, jednostka administracyjna dotycząca miejsca urodzenia i cmentarz na którym jest osoba pochowana. „Wystarczy wpisać którąkolwiek z tych danych i wyszukiwarka zwróci wszystkie rekordy, które spełniają dane kryterium” – zapewniła Teresa Zachara.

Zdaniem gościa programu portal będzie rozwijany. „W pierwszej kolejności będą dodane zdjęcia do wyników wyszukiwania. W dalszych planach myślimy o dołączeniu filmów czy bibliografii katyńskiej”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA