Otwórz player w nowym oknie

Joanna Jurgała-Jureczka: Jak Kossakowie kojarzą się z polskością, tak tango kojarzy się z ludźmi, którzy byli uważani za obcych

Joanna Jurgała-Jureczka: Jak Kossakowie kojarzą się z polskością, tak tango kojarzy się z ludźmi, którzy byli uważani za obcych

„Na pewno byli to ludzie, którzy wpisali się na trwałe do kultury polskiej. Pokazanie tego środowiska było doświadczeniem bardzo ciekawym” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki „Kossakowie. Tango”.

Na początku wywiadu autorka mówiła o procesie powstawania książki.

„Czytelnikom może wydawać się, że to historia romansowa, z której dużą część wymyśliłam. Dlatego też zdecydowałam się na napisanie obszernego słowa od autorki, w którym wyjaśniam, że wszystko jest autentyczne. Oczywiście stworzyłam sceny, w których bardziej uruchomiłam wyobraźnię, musiałam dobudować pewne rzeczy, ale wszystko jest oparte o dokumenty, listy, wspomnienia, pamiętniki, szkice, utwory. Wyjaśniam jakiego rodzaju badania poprzedziły napisanie tej książki” – mówiła Joanna Jurgała-Jureczka.

„Trzeba zaznaczyć, że nie jest to tylko historia romansowa. Mamy do czynienia z opozycją, która jest dzisiaj powszechnie omawiana – swoi i obcy. Mamy polską rodzinę Kossaków i rodzinę Hoesick. Mąż Zofii (z domu Lewental), Ferdynand Hoesick był spolszczonym Niemcem. Jego rodzina pochodziła z Westfalii, ojciec zaznaczył się jako polski księgarz. Wpisali się w polską kulturę. Ferdynand chciał jeszcze bardziej być polskim literatem, rywalizował z Sienkiewiczem. Spolszczył nazwisko, a potem zmienił wyznanie z protestanckiego na katolickie. Uczynił to po to, aby móc ożenić się z Żydówką, która już wtedy była katoliczką” – powiedziała rozmówczyni Anny Czytowskiej.

„Na pewno byli to ludzie, którzy wpisali się na trwałe do kultury polskiej. Pokazanie tego środowiska było bardzo ciekawe. Jak Kossakowie kojarzą się z polskością, tak tango z ludźmi, którzy byli uważani za obcych”

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA