Otwórz player w nowym oknie

Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeśli będą dowody na to, że szczepionka na Covid-19 doprowadzi do zahamowania epidemii to powinna być obowiązkowa

Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeśli będą dowody na to, że szczepionka na Covid-19 doprowadzi do zahamowania epidemii to powinna być obowiązkowa

„Szczepionki na Covid-19 powinny być darmowe. Jeśli będą dowody na to, że szczepionka doprowadzi do zahamowania epidemii to powinny być obowiązkowe” – powiedział w Poranku „Siódma9” Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Początek rozmowy dotyczył oceny polskiego weta w UE.

„W Sejmie przedstawimy projekt uchwały, który będzie dotyczyć przyjęcia budżetu wynegocjowanego przez premiera Morawieckiego. (...) Premier kilka miesięcy temu zgadzał się na silną integrację w działaniach związanych z finansami, posiadaniem wspólnego zadłużenia, obligacji. W połączeniu z Funduszem Odbudowy wszyscy przyznają, że jest to przyzwoity budżet dla Polski. Teraz premier grozi wetem pod naciskiem radykałów” – mówił Kosiniak-Kamysz.

„Weto jest skuteczne do momentu, kiedy się nim grozi. Pytanie, czy premier Morawiecki jest w stanie odsunąć tę grupę radykałów, która na to weto naciska. (...) Niech odsunie radykałów, my poprzemy budżet, który wynegocjował premier Morawiecki” – dodał.

„Polacy nie mogą być karani za błędy rządzących. Czy zasada praworządności to utrata suwerenności czy to właśnie jest suwerenność? Jest znak równości między praworządnością, a suwerennością” – kontynuował polityk.

W rozmowie pojawił się też wątek „Piątki dla zwierząt”.

„Wielu posłów PiS-u dostało się do Sejmu dzięki głosom polskiej wsi, a poprzez poparcie «Piątki Kaczyńskiego» pokazali swoim wyborcom «gest Kozakiewicza». To nie była ustawa poprawiająca dobrostan zwierząt, lecz nakładająca embargo na rolnictwo” – mówił lider PSL-u.

Końcowa część wywiadu dotyczyła walki z koronawirusem i szczepionki na Covid-19.

„Chciałbym, żeby do Polski dotarła szczepionka przeciwko koronawirusowi i żeby była ona dostępna. Należy pozwolić farmaceutom na szczepienie pacjentów, to też wniosek przedstawicieli tego zawodu” – mówił rozmówca Anny Czytowskiej zwracając uwagę na to, że „w Polsce jest niewykorzystany potencjał farmaceutów, a ich rola została sprowadzona jedynie do podawania lekarstw”.

„Szczepionki na Covid-19 powinny być darmowe. Jeśli będą dowody na to, że szczepionka doprowadzi do zahamowania epidemii to powinny być obowiązkowe” – stwierdził gość Poranka „Siódma9”.

„Dzisiaj widzimy jak bardzo potrzebne są rzetelne informacje dotyczące epidemii koronawirusa. Wielu tak zwanych «antycovidowców» przekonało się na przykładzie swoich bliskich, jak poważna jest to choroba” – podsumował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA