Otwórz player w nowym oknie

Ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier na temat raportu ws. Theodore'a McCarricka

Ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier na temat raportu ws. Theodore'a McCarricka

„Raport ws. Theodore’a McCarricka mówi o tym, że papież Jan Paweł II, kiedy dotarły do niego informacje, że mogą być wątpliwości dotyczące niemoralnego zachowania się abp. McCarricka, zarządził sprawdzenie tych informacji” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.

„Raport ws. Theodore’a McCarricka mówi o tym, że papież Jan Paweł II, kiedy dotarły do niego informacje, że mogą być wątpliwości dotyczące niemoralnego zachowania się abp. McCarricka, zarządził sprawdzenie tych informacji. McCarrick miał być mianowany abp. Nowego Jorku i wtedy też umierający kard. O’Connor wysłał bardzo poufny list z informacjami, że są takie informacje dot. McCarricka, ale nie ma dowodów. Papież zlecił wtedy bardzo uważne sprawdzenie tej sprawy ówczesnemu nuncjuszowi w USA, po czym podjął decyzję, żeby nie brać pod uwagę tej kandydatury” – mówił ksiądz profesor.

„List O’Connora był listem poufnym człowieka, który był doradcą papieża (należał do Kolegium Kardynalskiego) i zaczął mieć wątpliwości [co do McCarricka]. Do Connora dochodziły pewne niejasne głosy, informacje dotyczące niemoralnego prowadzenia się McCarricka i jego nieuporządkowanych relacji z dorosłymi mężczyznami. Zostało to wszystko sprawdzone w tym sensie, że poproszono najbliższych współpracowników, biskupów z okolicy, którzy dobrze znali McCarricka, aby napisali cztery opinie na jego temat. Wniosek był taki, że nie było podstaw wątpić, co do jego moralnej uczciwości, ale praktycznie byłoby bezpieczniej nie mianować go, bo w przyszłości może to wywołać oskarżenia, itd.” – wyjaśniał rozmówca Marcina Fijołka.

Dlaczego T. McCarrick został kardynałem?

„Był arcybiskupem stolicy Stanów Zjednoczonych, a ponieważ po jego liście, o którym wszyscy słyszeli, papież uwierzył w jego niewinność i odblokował kandydaturę. Nie zmienia to faktu, że Kongregacja ds. biskupów prowadziła nadal postępowanie. (…) Jego moralne życie i te oskarżenia, które dotyczą lat 70-tych i początku 80-tych pogrążały go całkowicie, ale nie było na to żadnych dowodów” – odpowiedział gość Poranka „Siódma9”.

Więcej na temat raportu można przeczytać na stronie https://teologiapolityczna.pl/

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA