Otwórz player w nowym oknie

o. Maciej Zięba: McCarric to człowiek wyjątkowej hipokryzji i dwulicowości

o. Maciej Zięba: McCarric to człowiek wyjątkowej hipokryzji i dwulicowości

„Chciałem przypomnieć w jakim trudnym czasie zamętu Karol Wojtyła obejmował tę funkcję. To był trudny i ważny czas dla Kościoła. Czas pękania starego i tworzenia się nowego świata. Książka ma pomóc zrozumieć jak aktualne i bieżące jest nauczanie Jana Pawła II” – powiedział w Poranku "Siódma9" o. Maciej Zięba, autor książki "Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata".

O. Maciej Zięba zaznaczył, że nie jest to gruba książka. „Ludzie dziś nie czytają grubych książek. Wszędzie daję przypisy. Można zawsze pogrzebać, poczytać w internecie, pójść do źródeł, pójść szerzej, pójść dalej” – powiedział.

Zapytany przez Marcina Fijołka o opublikowany przez Watykan raport dotyczący kard. Theodore'a McCarricka, na którym ciążą poważne zarzuty, odpowiedział: „To bardzo trudna i bardzo ciekawa lektura. Struktury watykańskie były bardzo nieskuteczne. Pracowały bardzo szeroko. Oficjalne oskarżenie kardynała McCarrica o zachowania homoseksualne z dorosłymi wpłynęły ponad rok po śmierci Jana Pawła II. Oskarżenie o pedofilię wpłynęło 12 lat po śmierci. Do tego czasu były tylko różnego typu pogłoski. Jan Paweł II zdecydował się na bardzo wnikliwe badanie tych pogłosek. McCarrick otrzymał wiele listów pochwalnych. Był utalentowany, elokwentny, zwiódł administrację watykańską. Współpracował z kolejnymi administracjami amerykańskimi: z Goergiem Bushem, Billem Clintonem, Barackiem Obamą. Bush oświadczył publicznie, że jest dumny, że może go nazwać swoim przyjacielem. Służby amerykańskie też się zwiodły. Media amerykańskie bardzo mocno tępiły pedofilię a MacCarirca zostawiały w spokoju. On był dla nich źródłem informacji. Walczył w obronie dzieci i był dyżurnym herosem. To jest człowiek wyjątkowej hipokryzji, wyjątkowej dwulicowości, że to się w głowie nie mieści” – ocenił.

Dominikanin podkreślił, że kiedy papież otrzymał list z pogłoskami od kardynała Nowego Jorku O'Connora, którego bardzo cenił, wszczyna śledztwo. „Czterech biskupów dostaje zadanie opisania dokładnie wszystkich informacji. Trzech z nich zataja swoją czarną wiedzę. Te świadectwa wracają do Watykanu. Wszyscy mają informacje ale duch korporacyjny zwycięża” - dodał.

Ojciec Zięba wyraził ubolewanie z powodu oskarżeń Jana Pawła II o rzekome tuszowanie pedofilii. „To co w tej chwili wyprawiają media to jest fałsz i kłamstwo. Kto przeczyta moją małą książeczkę to może zobaczyć wielkość i aktualność tego pontyfikatu. Są tam mądre drogowskazy: jak się nawracać, jak sakramentalnie budować więź z Panem Bogiem, jak być sensownie Polakiem, jak rozwiązywać problemy...”.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa W Drodze.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA