Otwórz player w nowym oknie

Edward Augustyn: Wybory, których dokonuje papież przy nominacjach na najbliższych współpracowników, pokazują w jakim kierunku zmierza Kościół

Edward Augustyn: Wybory, których dokonuje papież przy nominacjach na najbliższych współpracowników, pokazują w jakim kierunku zmierza Kościół

„Wybory, których dokonuje papież przy nominacjach na najbliższych współpracowników, pokazują w jakim kierunku zmierza Kościół. Widzimy odejście od Europy, to już nie jest Kościół europocentryczny, jest to Kościół idący na peryferia. Kardynałowie z krajów jak: Brunei, Burkina Faso, Togo, Laos, to kraje, w których jest bardzo mało katolików. Są to kościoły lokalne doświadczone życiem, współpracą z innymi religiami, głównie z Islamem” – stwierdził Edward Augustyn („Tygodnik Powszechny”)

Gość Poranka „Siódma9” mówił o wyborze nowych kardynałów przez papieża Franciszka.

„Wśród nowo ogłoszonych nowych kardynałów, którzy za tydzień w sobotę będą mianowani na konsystorzu, nie ma Polaków. Mogliśmy do tego się już przyzwyczaić, że od dłuższego czasu nie ma nominacji polskich” – powiedział rozmówca Marcina Fijołka.

„Wybory, których dokonuje papież przy nominacjach na najbliższych współpracowników, pokazują w jakim kierunku zmierza Kościół. Widzimy odejście od Europy, to już nie jest Kościół europocentryczny, jest to Kościół idący na peryferia. Kardynałowie z krajów jak: Brunei, Burkina Faso, Togo, Laos, to kraje, w których jest bardzo mało katolików. Są to kościoły lokalne doświadczone życiem, współpracą z innymi religiami, głównie z Islamem. Mamy dużą zmianę proporcji” – stwierdził Edward Augustyn.

„Obecnie mamy 119 kardynałów, za tydzień dołączy do tego grona 9 nowych elektorów. 98 kardynałów ma ponad 80 lat, czyli nie są już elektorami. Już teraz jest więcej kardynałów spoza Europy. Gdy papież Franciszek obejmował tron Stolicy Piotrowej ponad połowa kardynałów pochodziła z Europy, teraz stanowią oni 42%” – dodał.

Wywiad dotyczył także oceny poszczególnych nominacji, między innymi kard. Wiltona Gregory'ego z USA.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA