Otwórz player w nowym oknie

Zbigniew Ziobro: Jeżeli ktoś chce łamać traktaty nie powinno na to być naszej zgody

Zbigniew Ziobro: Jeżeli ktoś chce łamać traktaty nie powinno na to być naszej zgody

„Premier dał wiarę kuluarowym zapewnieniom liderów państw UE i przedstawicielom establishmentu brukselskiego. Okazało się, że liderzy składali słowa bez pokrycia. Padł bardzo poważny cień na ich intencje” – powiedział w Poranku "Siódma9" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Lider Solidarnej Polski po raz kolejny skrytykował pomysł Unii Europejskiej ws. budżetu. Prokurator generalny uważa, że uwarunkowanie rozdzielania pieniędzy od stanu praworządności to „autostrada do likwidacji polskiego sejmu i parlamentu. Elity Unii Europejskiej pod wpływem polityków niemieckich i holenderskich postanowiły uczynić milowy krok w kierunku budowy państwa federacyjnego Unii Europejskiej, kosztem radykalnego ograniczenia kompetencji państw unijnych, w tym Polski. Tego typu propozycja jest w sposób oczywisty sprzeczna z traktatami, które statuują Unię Europejską, które mówią o związku państw suwerennych, które dzielą się kompetencjami z Unią Europejską, ale tylko w takim zakresie jaki przewiduje to traktat” – powiedział.

W lipcu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że negocjacje nad kształtem przyszłego unijnego budżetu zakończyły się sukcesem i nie ma w nim jednoznacznego zapisu łączącego wypłatę środków ze stanem praworządności w państwach członkowskich. Zbigniew Ziobro przypomniał, że zapisy już wtedy budziły wątpliwości jego ugrupowania politycznego. „Nie jest tajemnicą, że była rozbieżność wewnątrz koalicji. Solidarna Polska stała na stanowisku, że powinniśmy wówczas zawetować to rozporządzenie, ponieważ ono – w naszej ocenie – w wersji, która została przedstawiona, wykraczała poza traktatowe kompetencje Unii Europejskiej, budując dodatkowe uprawnienia władcze w stosunku do państw, których wcześniej na podstawie traktatu lizbońskiego Unia Europejska nie posiadała” – przypomniał.

Minister sprawiedliwości zapytany przez Marcina Fijołka czy premier został w lipcu oszukany, odpowiedział: „Pan Premier dał wiarę kuluarowym zapewnieniom liderów państw UE i przedstawicielom establishmentu brukselskiego, że to rozporządzenie nie będzie w ten sposób interpretowane. W sposób, który obawialiśmy się, że będzie. W negocjacjach buduje się relacje zaufania i wiarygodności. Okazało się, że liderzy składali słowa bez pokrycia. Padł bardzo poważny cień na ich intencje. Przygotowali rozporządzenie, które niewiele ma wspólnego z tym co obiecywali Panu Premierowi Morawieckiemu” – ocenił prokurator generalny.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że naszą zasadą powinno być trzymanie się praworządności europejskiej. „Jeżeli ktoś chce łamać traktaty nie powinno na to być naszej zgody. Jak dziś się zgodzimy to jutro narzucą nam inne rozwiązania sprzeczne z polskim interesem”.

Gość Poranka Siódma9 skomentował też decyzję Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w sprawie sędziego Igora Tulei, który stracił immunitet. Zawieszono go także w czynnościach służbowych i obniżono uposażenie o 25 procent na czas zawieszenia. „Sędzia Tuleya doskonale o tym wie, że wydawał decyzję dotyczącą etapu śledztwa, gdzie jedynie prokurator na podstawie kodeksu postępowania karnego może wydać zgodę o udostępnieniu publicznym materiałów z tego postępowania do wiedzy wszystkich" - mówił Zbigniew Ziobro. Jak dodał minister „sędzia Tuleya uznał, że nie będzie się kierował literą prawa, nie będzie miał poważania do tego, co jest napisane w KPK, który go wiąże i zmieni tę zasadę i to on upubliczni na tym etapie śledztwa to, co zebrał prokurator (...) Sędzia Tuleya w sposób oczywisty złamał literę prawa, a to złamanie wedle Kodeksu karnego stanowi przestępstwo ujawnienia bez zgody prokuratora materiałów z postępowania przygotowawczego i każdy, jeśli serio traktujemy zasadę równości wobec prawa, za złamanie normy karnej musi liczyć się z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej” - tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA