Otwórz player w nowym oknie

Prof. Rafał Wiśniewski o wystawie „Ignacy Jan Paderewski. Służyć będę aż do śmierci”

Prof. Rafał Wiśniewski o wystawie „Ignacy Jan Paderewski. Służyć będę aż do śmierci”

„18 listopada przypadła 160. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Był to człowiek, który miał wiele różnych komponentów, które tworzyły cudowna mozaikę. Wielki muzyk, dyplomata, filantrop, który umiłował wolną Rzeczpospolitą” – powiedział prof. Rafał Wiśniewski (NCK). W rozmowie z Karolem Gacem mówił o wystawie „Ignacy Jan Paderewski. Służyć będę aż do śmierci”. 

„Wystawa pokazuje przekrojowo życie Ignacego Jana Paderewskiego od lat młodzieńczych do jego śmierci. Wystawa jest swoistą refleksją, że przeszłość oddziałuje na teraźniejszość. Paderewski zawsze szukał wspólnoty – szczególnie dzisiaj jest nam ona bardzo potrzebna” – dodał szef Narodowego Centrum Kultury.

„Tworząc wystawę w czasie pandemii przekraczamy fatalizm, pokazujemy że da się, że pamiętamy o mistrzach. Zachęcamy Państwa, aby zachowując reżim sanitarny, wybrać się na Krakowskie Przedmieście i na chwilę zatrzymać się przed Kordegardą. Jest to wystawa składająca się ze zdjęć i krótkich tekstów, jest to wystawa, która pobudza do refleksji” – stwierdził prof. Wiśniewski.

„Moje pierwsze skojarzenie z Paderewskim to - człowiek kultury i filantrop, który zachęcał nas do wspierania instytucji kulturalnych” – podsumował gość Poranka „Siódma9”.

Wystawa dostępna jest w dniach 18– 27 listopada 2020, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, przed budynkiem Kordegardy - Galerii Narodowego Centrum Kultury.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA