Otwórz player w nowym oknie

Paweł Kowal: Prawdopodobnie toczą się ciche negocjacje z prezydencją niemiecką, żeby zmienić rozporządzenie dotyczące praworządności

Paweł Kowal: Prawdopodobnie toczą się ciche negocjacje z prezydencją niemiecką, żeby zmienić rozporządzenie dotyczące praworządności

„Wiem, że im głośniej krzyczy się w Polsce przeciw Niemcom, to tym bardziej się z nimi negocjuje. Toczą się wiec ciche negocjacje z prezydencją niemiecką, żeby zmienić rozporządzenie dotyczące praworządności” – powiedział w Poranku „Siódma9” poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

Początek rozmowy dotyczył negocjacji w sprawie budżetu unijnego. Czy groźba weta to taktyka negocjacyjna czy realny scenariusz polskiej dyplomacji?

„Jest to przede wszystkim wewnętrzna walka polityczna w obozie władzy. Trudno wyobrazić sobie, żeby w lipcu ktoś uważał, że świetnie wynegocjował budżet, a we wrześniu twierdził, że go zawetuje -  tak było z premierem Morawieckim” – odpowiedział Paweł Kowal.

Zdaniem posła Koalicji Obywatelskiej toczą się „ciche negocjacje” polskiego rządu z prezydencją niemiecką.

„Wiem, że im głośniej krzyczy się w Polsce przeciw Niemcom, to tym bardziej się z nimi negocjuje. Toczą się wiec ciche negocjacje z prezydencją niemiecką, żeby zmienić rozporządzenie dotyczące praworządności. (…) Jeśli budżet zostałby nawet zawetowany to i tak rozporządzenie dot. praworządności wejdzie w życie i będzie dotyczyło wydawania wszystkich środków europejskich” – stwierdził polityk.

Rozmówca Karola Gaca mówił też o trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.

„Od marca, kwietnia było już oczywiste, że wszystkie decyzje dotyczące koronawirusa są przede wszystkim podyktowane jakimiś potrzebami politycznymi w obozie władzy. W ten sposób stracono zaufanie obywateli” – mówił Kowal.

Poseł skomentował też niepowołanie Zuzanny Radzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

„Już po raz drugi głosowaliśmy nad kandydaturą p. Radzińskiej-Bluszcz. PiS nie chce niezależnego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jeśli mają wszystkie ośrodki władzy w swoich rękach to RPO - po prostu ze względu na to, żeby była jakaś przejrzystość i kontrola z punktu widzenia pilnowania praw obywateli - nie powinien być z ich obozu politycznego. Z tego punktu widzenia kandydatura Radzińskiej-Bluszcz to dobra kandydatura. Rządzący chcą mieć swojego RPO, ale nie są w stanie dogadać się między sobą co do tego, kto powinien nim być” – stwierdził gość Poranka „Siódma9”.

Paweł Kowal odniósł się też do czwartkowego tweeta Donalda Tuska, w którym były premier napisał: „Czas na zjednoczenie wysiłków całej opozycji. Sprawy zaszły zbyt daleko. To polskie „być albo nie być”.

„Jest to wezwanie polityka z dużym doświadczaniem, który widzi jakąś szansę w zjednoczeniu wszystkich środowisk opozycyjnych. Pytanie czy życzenie jest dzisiaj realne. Nie zbliżają się wybory, nie widać też przywódcy, który zjednoczyłby całą opozycję. Być może trzeba pogodzić się z tym, że kolejny rząd – nie wierzę, że PiS będzie formował następny rząd - będzie rządem koalicyjnym” – skomentował Kowal.

Według polityka KO obóz Zjednoczonej Prawicy nie utrzyma władzy do końca tej kadencji Sejmu.

„Ludzie nie wytrzymają tego, jak się zachowuje obóz Zjednoczonej Prawicy, który podkręca nastroje społeczne i napuszcza jednych na drugich. Widać także znużenie wśród zwolenników PiS” – stwierdził.

W końcowej fazie rozmowy rozmówca Karola Gaca oceniał ostatnie działania policji.

„[Zarówno przy Marszu Niepodległości, jak i przy Strajku Kobiet] były to działania nieproporcjonalne do sytuacji, szczególnie jeśli chodzi o Strajk Kobiet. Na pewno było sporo nadużyć siły ze strony służb porządkowych. Sami przedstawiciele władzy zaczęli atakować policję. Jestem przeciwnikiem tego, żeby na policjantów zrzucać odpowiedzialność za polityczne decyzje. To jest tak, że wszystko podlega władzy politycznej - musimy uczyć się odpowiedzialności, ktoś musi odpowiadać politycznie za to, co się dzieje” – powiedział gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie pojawił się też temat Białorusi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA