Otwórz player w nowym oknie

Krzysztof Hoła: Kocham Kubańczyków. Są najwspanialszym narodem na świecie

Krzysztof Hoła: Kocham Kubańczyków. Są najwspanialszym narodem na świecie

„Mimo trudów życia, którego Kubańczycy codziennie doznają, widać, że na swój sposób potrafią czerpać radość. Jest w nich pozytywne nastawienie. Zaskoczyło mnie poczucie humoru u Kubańczyków” – powiedział w Poranku "Siódma9" Krzysztof Hoła, autor książki "Kuba. Gorzki smak cygar".

Autor stara się przełamać stereotypy i pokazać zarówno typowo turystyczną stronę kraju, jak i tę "ukrytą" przed przybyszami. Gość Karola Gaca mówił, że pobyt w tym kraju nie musi się ograniczać tylko do turystycznych atrakcji. „Można poznać prawdziwą Kubę ale trzeba mieć trochę dobrej woli by chcieć zanurzyć się w ten klimat. Starać się maksymalnie żyć i kontaktować z ludźmi. Większość turystów tego nie robi. Chce poczuć ciepły klimat, posłuchać muzyki, poleżeć na wspaniałych plażach. Kuba oferuje dużo więcej tylko trzeba chcieć to poznać” - powiedział.

Podróżnik zwraca uwagę, że Kuba jest zupełnie innym krajem niż to co próbuje się pokazać zagranicznym turystom. „Fidel Castro próbował oswoić idealistyczny obraz Kuby dla turystów i to mu się udało. Turysta ma widzieć "dobrobyt". To jest oczywiście mit bo większość Kubańczyków żyje w biedzie” - podkreślił.

Na Kubie istnieje specjalna waluta przeznaczona tylko dla turystów. 1 CUC to 1 dolar. Z kolei 1 dolar to 25 peso kubańskich. Krzysztof Hoła poinformował, że turystyczna waluta ma być zlikwidowana. "Coraz więcej Kubańczyków pozbywa się tej waluty. CUC przestanie istnieć co moim zdaniem jest plusem. Można to odnieść do PRL-u. Jeśli ktoś w naszym kraju miał wtedy dostęp do twardej waluty to przekładało się to na dobra, których nie mieli inni” - stwierdził.

Na Kubie dominują osoby deklarujące się jako katolicy ale przez ostatnich 50 lat ich liczba zmalała o 25%. „Castro całe życie walczył z religią traktując ją jako wroga. To mu się udało. Kuba jest w dużej części ateistyczna” - zaznaczył Krzysztof Hoła.

Autor książki powiedział w rozmowie z Karolem Gacem, że pokochał Kubańczyków. „Są najwspanialszym narodem na świecie. Poznałem różnych ludzi, w różnych krajach ale Kubańczyków uwielbiam. Jest w nich masa dobrych cech: są otwarci, pomocni, życzliwi. Jeśli tylko ktoś chce, to dużo zdziała w relacjach z Kubańczykami”.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bernardinum.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA