Otwórz player w nowym oknie

Płk Marek Pietrzak: Już ponad 8 miesięcy Wojska Obrony Terytorialnej pomagają w walce z koronawirusem w Polsce

Płk Marek Pietrzak: Już ponad 8 miesięcy Wojska Obrony Terytorialnej pomagają w walce z koronawirusem w Polsce

„Weszliśmy do działań 6 marca, mija już ósmy miesiąc naszego zaangażowania. Jest to realizacja misji naszej formacji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Jako WOT wiemy, że w czasie pokoju naszym głównym zadaniem jest szkolenie, w sytuacjach kryzysowych wsparcie organów państwa, a w czasie wojny jest to walka” – powiedział w Poranku „Siódma9” płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.

Gość Poranka „Siódma9” mówił m.in. o pomocy medycznej udzielanej przez żołnierzy WOT.

„W każdej sekcji lekkiej piechoty (12-osobowy moduł) jest dwóch żołnierzy o specjalności medycznej. Dysponują oni podstawowymi kompetencjami medycznymi, ten potencjał jest teraz wykorzystywany w największej skali. Mamy ponad 2,5 tysiąca żołnierzy, którzy mają ukończone kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy. To głównie oni kierowani są do wsparcia pierwszej linii (personelu medycznego)” – powiedział rozmówca Janusza Zalewskiego.

Jednymi z działań, którymi zasłynęli żołnierze WOT w ostatnim czasie są pobrania wymazów od osób podejrzanych o zakażenie Covid-19.

„W niektórych dniach udawało nam się pobierać 17-18 tysięcy wymazów. Istnieją 243 aktywne zespoły wymazowe, które działają przy szpitalnych punktach wymazowych i punktach drive-thru” – dodał.

„Wspieramy prawie 800 szpitali, policję, Agencję Rezerw Materiałowych oraz Domy Pomocy Społecznej” – mówił gość Poranka „Siódma9”.

Dziennie ponad 6 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej mierzy się z pandemią koronawirusa w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA