Otwórz player w nowym oknie

Bartosz Tesławski: Protesty na Białorusi nie idą na Wschód lub Zachód - przede wszystkim chcą odsunięcia Łukaszenki od władzy

Bartosz Tesławski: Protesty na Białorusi nie idą na Wschód lub Zachód - przede wszystkim chcą odsunięcia Łukaszenki od władzy

„Fakt, że protesty tak długo funkcjonują może wynikać częściowo z tego, że są to protesty wewnętrzne. Nie idą one na Wschód lub Zachód, chcą odsunięcia Łukaszenki od władzy. (…) Oficjalne poparcie Moskwy dla Łukaszenki wystarczyło do tego, żeby Białorusini zaczęli odwracać się od Rosji” – powiedział w Poranku „Siódma9” Bartosz Tesławski (NaWschodzie). W rozmowie z Januszem Zalewskim mówił o trwających protestach na Białorusi.

„Forma protestów nie ulega zmianie. Białorusini wychodzą na protesty co weekend i «tradycyjnie» są zatrzymywani przez siły MSW. Aresztowania mają na celu zastraszenie protestujących” – mówił Bartosz Tesławski.

„Poza niedawnym ultimatum Swiatłany Cichanouskiej dot. powstania Trybunału Narodowego dla Aleksandra Łukaszenki, sytuacja na Białorusi wygląda tak, jak przez ostatnie kilka miesięcy” – dodał.

„Białoruś jaką znaliśmy już nie wróci, niezależnie od tego jak Łukaszenka będzie starał się zaklinać rzeczywistość. Nie da się tłumić tych protestów w taki sposób, żeby ci ludzie po prostu się rozeszli” – stwierdził rozmówca Janusza Zalewskiego.

Ekspert wypowiedział się także ws. sytuacji Białorusi na arenie międzynarodowej.

„Zwiększa się liczba zwolenników sojuszu z Unią Europejską, a zmniejsza się liczba zwolenników sojuszu z Rosją. Dla Rosjan to bardzo niepokojące, że sytuacja na Białorusi nie rozwija się w kierunku, w którym by chcieli” – powiedział gość Poranka „Siódma9”.

„Fakt, że protesty tak długo funkcjonują może wynikać częściowo z tego, że są to protesty wewnętrzne. Nie idą one na Wschód lub Zachód, chcą odsunięcia Łukaszenki od władzy. (…) Oficjalne poparcie Moskwy dla Łukaszenki wystarczyło do tego, żeby Białorusini zaczęli odwracać się od Rosji” – dodał Tesławski.

Dalsza część rozmowy dotyczyła wyborów w Mołdawii.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA