Otwórz player w nowym oknie

Konstanty Pilawa: Kończy się era katolicyzmu kulturowego w Polsce

Konstanty Pilawa: Kończy się era katolicyzmu kulturowego w Polsce

„Kulturowy katolicyzm to pewien sztafaż kulturowy. Za pewnymi zwyczajami (np. chodzenie do kościoła raz do roku na Wielkanoc) bardzo często nie idzie w Polsce żywa wiara, nie idzie zgoda na nauczanie Kościoła we wszystkich aspektach” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Konstanty Pilawa (Klub Jagielloński). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o problemie rosnącej sekularyzacji w Polsce.

„Gdy spojrzymy na wszystkie badania socjologiczne, które dotyczą stosunku Polaków do Kościoła - na czele z sondażem, który został opublikowany 15 listopada w «Rzeczpospolitej» - to widzimy, że we wszystkich tych badaniach ponad 60 % polskiego społeczeństwa ma negatywny/obojętny stosunek do Kościoła. Pozwala to stwierdzić, że procesy sekularyzacyjne bardzo mocno docierają do naszego kraju” – powiedział Konstanty Pilawa.

Zdaniem rozmówcy Marcina Fijołka rosnąca obojętność Polaków na wydarzenia związane z Kościołem również jest bardzo niepokojąca.

„Mówi się, że sekularyzacja przynosi negatywne nastawienie do Kościoła, a zasadniczo jest to nieprawda. Katolicy traktowani są dzisiaj z pewnym pobłażaniem. Skandale, które są bardzo bolesne dla katolików, dla osób niewierzących są zbywane pewną obojętnością. Żyjemy w świecie, w którym kulturowy katolicyzm odchodzi na śmietnik historii” – mówił red. Pilawa wyjaśniając jednocześnie, co rozumie pod pojęciem kulturowego katolicyzmu.

„Kulturowy katolicyzm to pewien sztafaż kulturowy. Za pewnymi zwyczajami (np. chodzenie do kościoła raz do roku na Wielkanoc) bardzo często nie idzie w Polsce żywa wiara, nie idzie zgoda na nauczanie Kościoła we wszystkich aspektach (…) Mówiło się, że kulturowy katolicyzm był ideowym fundamentem, pewną ramą ideową, w której funkcjonowała Polska. Miało to swoje pozytywne i negatywne konsekwencje” – stwierdził przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego.

W dalszej części rozmowy mówiono o pomysłach na radzenie sobie z omówionym problemem.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA