Otwórz player w nowym oknie

Ks. Grzegorz Strzelczyk: Fundacja jest ciągle w etapie rozruchu. Jesteśmy na rozpędzającym się kole zamachowym

Ks. Grzegorz Strzelczyk: Fundacja jest ciągle w etapie rozruchu. Jesteśmy na rozpędzającym się kole zamachowym

„Wszystkie działania czasami napotykają na opór ponieważ duchowni czują się napiętnowani przez tę sytuację. W związku z tym reagują emocjonalnie. Trudno się temu dziwić bo wina nielicznych spada na wszystkich – powiedział w Poranku "Siódma9" ks. Grzegorz Strzelczyk, członek zarządu Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Mija rok od ogłoszenia powstania Fundacji. Z tej okazji gość Marcina Fijołka mówił o pracy, którą przez ten czas udało się wykonać. „Fundacja ma być lewarem finansowym, zachęcać podmioty do działań. Strukturalnie Fundacja ma być zanętą dla pomiotów kościelnych by rozpoczęły działania długofalowe” - powiedział.

Ks. Grzegorz Strzelczyk powiedział, że budowany jest cały system pomocy. „Jest oparty głównie o delegatów diecezjalnych do spraw ochrony dzieci i młodzieży, diecezjalnych duszpasterzy. Teraz powstaje zespół kuratorów, którzy zajmą się obwinionymi, ewentualnie sprawcami. Struktury lokalne są z nami w bezpośrednim kontakcie. Są to osoby, które mają uruchamiać działania. To będzie trwało. Fundacja nie ma działać rok. Ma przynieść w dalekosiężnym terminie efekty w postaci przebudowy świadomości. Musimy się sami powstrzymywać przed działaniami, które byłyby fajne do sprzedania mediom” - ostrzegł.

Członek zarządu Fundacji Świętego Józefa wskazał również na źródła finansowania. „Pieniądze pochodzą ze składek duchowieństwa. Każdy ksiądz diecezjalny zrzucał się podczas tego roku w kwocie 150 zł rocznie, każdy biskup w kwocie znacznie większej. Z tego pochodzi majątek fundacji. Mamy też wpłaty od osób indywidualnych. Fundacja jest ciągle w etapie rozruchu. Jesteśmy na rozpędzającym się kole zamachowym. Tych pieniędzy jest mocno ponad 2 miliony złotych” - powiedział.

W najbliższym czasie zostanie uruchomiona strona internetowa zgloskrzywde.pl. „Będzie zbierać wszystkie informacje o tym jakie są procedury kościelne, gdzie można znaleźć pomoc, gdzie można zgłosić sytuację wykorzystywania seksualnego, jakie są prawa osoby pokrzywdzonej. W jednym miejscu, na jednej stronie, będą kontakty do wszystkich delegatów diecezjalnych i zakonnych” - poinformował ks. Grzegorz Strzelczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA