Otwórz player w nowym oknie

Anna Malinowska: Nie polecamy kupna sztucznej choinki na Święta Bożego Narodzenia

Anna Malinowska: Nie polecamy kupna sztucznej choinki na Święta Bożego Narodzenia

„Nie trzeba obawiać się tego, że kupując żywe drzewko zniszczymy las, ponieważ pochodzi ono ze specjalnych plantacji” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Anna Malinowska (Lasy Państwowe).

Wtorkowa rozmowa dotyczyła między innymi wyboru choinki na Święta Bożego Narodzenia. Rozmówczyni Janusza Zalewskiego polecała kupno żywej, a nie sztucznej choinki.

„Sztuczne choinki produkowane są z polichlorku winylu i w momencie, kiedy takiej choinki będziemy używać nawet 20 lat, to i tak w końcu trafi ona na śmietnik, a rozłożenie takiej choinki trwa 500 lat” – mówiła Anna Malinowska.

„Nie trzeba obawiać się tego, że kupując żywe drzewko zniszczymy las, ponieważ pochodzi ono ze specjalnych plantacji lub miejsc w lesie, gdzie – tak czy owak – musimy przerzedzić las, niezależnie od tego czy są Święta czy nie” – dodała rozmówczyni Janusza Zalewskiego. Jak wspomniała rzecznika Lasów Państwowych najczęściej wybieranymi drzewkami świątecznymi w Polsce są świerki oraz jodły kaukaskie i pospolite.

Anna Malinowska mówiła też o sprzedaży drzewek prowadzonej przez Lasy Państwowe.

„Jeśli chcemy kupić choinkę od Lasów Państwowych, należy się zgłosić do lokalnego nadleśnictwa. Nie wszystkie nadleśnictwa prowadzą taką sprzedaż. (…) Rynek choinek w Polsce wynosi ok. 6 milionów drzewek. My sprzedajemy od kilkudziesięciu do stu tysięcy drzewek rocznie” – powiedziała.

Gość Poranka „Siódma9” zwracał uwagę na malejącą kradzież drzewek w Polsce.

„Choinki są tanie, powszechnie dostępne – nie ma sensu ryzykować mandatu. Co roku zdarza się kilkanaście przypadków kradzieży. 10-15 lat temu było to kilka tysięcy przypadków. Obecnie jest to margines” – mówiła rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

W rozmowie pojawił się też wątek podsumowania roku 2020 w Lasach Państwowych.

„Jeśli chodzi o prace leśne i nasadzenia to wszystko odbywało się zgodnie z planem. Trudnym momentem była wiosna, kiedy mieliśmy suszę, ale letnie deszcze pozwoliły zażegnać problem i ostatecznie mieliśmy mniej pożarów, niż w 2019 roku” – powiedziała Anna Malinowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA