Otwórz player w nowym oknie

Ks. dr Marek Dziewiecki: Rodzice powinni wychowywać człowieka do miłości, a nie do zakochania

Ks. dr Marek Dziewiecki: Rodzice powinni wychowywać człowieka do miłości, a nie do zakochania

„Rodzice powinni wychowywać człowieka do miłości, a nie do zakochania. Zakochanie przychodzi samo - warto, żeby rodzice i nastolatki wiedzieli czym różni się ono od miłości” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. dr Marek Dziewiecki, autor książki „Anioł radości. O zakochaniu i miłości”.

Przedmiotem środowej rozmowy Anny Czytowskiej z ks. dr. Markiem Dziewieckim była książka „Anioł radości. O zakochaniu i miłości” (wyd. Jedność). Kapłan tłumaczył różnice między zakochaniem, a miłością.

„Prawdziwe zakochanie sprawia, że druga osoba staje się dla mnie (przynajmniej emocjonalnie) najważniejsza na świecie. (...) Istotą zakochania jest tak silna więź emocjonalna z drugą osobą, że staje się ona dla nas niemal całym światem” – mówił ks. Dziewiecki.

„Rodzice powinni wychowywać człowieka do miłości, a nie do zakochania. Zakochanie przychodzi samo - warto, żeby rodzice i nastolatki wiedzieli czym różni się zakochanie od miłości. Proszę zwrócić uwagę, że narzeczeni nie ślubują sobie zakochania, a ślubują miłość. Do zakochania jesteśmy zdolni nawet jako niemowlęta” – kontynuował.

„Miłość jest decyzją, troską o drugą osobę. Ktoś, kto jest zdolny do miłości potrafi też upomnieć osobę kochaną. Czasami może się to wiązać z kochaniem na odległość. W zakochaniu jesteśmy całkowicie zależni od drugiej osoby (...) W miłości jest tęsknota, w zakochaniu jest zazdrość” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie mówiono także o tym czym jest wolność.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA