Otwórz player w nowym oknie

Elżbieta Sobolewska-Farbotko: Na Wyspach -mimo wielu restrykcji - nie ma obowiązku noszenia maseczek

Elżbieta Sobolewska-Farbotko: Na Wyspach -mimo wielu restrykcji - nie ma obowiązku noszenia maseczek

Wielka Brytania tylko do północy jest w Unii Europejskiej. Dla Polski to utrata bliskiego sojusznika między innymi w sprawach zagranicznych, czy obronnych. A dla Polaków na Wyspach? O ich sytuacji mówiła w Poranku "Siódma9" Elżbieta Sobolewska-Farbotko z Radia Bobola.

„Na Wyspach mieszkają przede wszystkim ludzie, którzy są tutaj całkiem dobrze osadzeni. Niewielka grupa przyjechała w ostatnim czasie. Polacy podzielają te same poglądy, opinie i obawy co reszta społeczeństwa. Jesteśmy zapewniani, że nie będzie drożej, ale od momentu gdy zaczęło się mówić o Breksicie zrobiło się zdecydowanie drożej. Życie w Wielkiej Brytanii nadal jest drogie, a czy pensje wzrosły? Niekoniecznie” - wskazała.

Wielka Brytania jest w Europie jednym z najbardziej dotkniętych krajów pandemią koronawirusa. „Prawie cały kraj został objęty najsurowszymi zasadami od dzisiejszego poranka. Ośmiu na dziesięciu Brytyjczyków zostanie podczas Sylwestra w domu. Były pewne nadzieje, że mimo trudnej sytuacji, reguły zostaną poluzowane. Stało się wręcz przeciwnie. Premier zaostrzył zasady. Wszyscy jesteśmy wzywani by pozostać w domu. Czekają nas sylwestrowe domówki” - powiedziała.

Mimo wielu restrykcji nie ma obowiązku noszenia maseczek.

„Maseczki są noszone ale to nie jest powszechny zwyczaj. Powszechnie nosi się je w sklepach, kościołach, miejscu, które nie jest zamknięte. Nie ma szwędania się po parkach, rzadko spotyka się kogoś biegającego. Policja nie wlepia mandatów za to, że ktoś chodzi po ulicy czy, że młodzież spotyka się w grupkach. Mandaty zdarzają się w sytuacji gdy ktoś bardzo mocno złamie zasady, np. urządzi głośną imprezę dla 20 osób”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA