Otwórz player w nowym oknie

ks. dr Wojciech Sadłoń: Kościół katolicki nie jest jedynie instytucją publiczną. Jest przede wszystkim wspólnotą osób wierzących

ks. dr Wojciech Sadłoń: Kościół katolicki nie jest jedynie instytucją publiczną. Jest przede wszystkim wspólnotą osób wierzących

„Wszystkie scenariusze odnowy Kościoła powinny zakładać jego naturę. Kościół wyrasta z wiary, która dotyczy transcendencji, czegoś co przekracza nasz horyzont społeczny, psychologiczny czy programów strategicznych” - powiedział w Poranku "Siódma9" ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Zdaniem Gościa Michała Kłosowskiego zmniejszyło się znaczenie Kościoła w społeczeństwie. „Zmniejszył się prestiż w przestrzeni społecznej. Różne badania pokazują, że zaufanie do kościoła spadło ale warto dodać, że nie jest to cecha wyłącznie ostatniego roku. Zaufanie do kościoła od roku 1990 roku, kiedy było najwyższe, spada. Nie oznacza to zmniejszającego się znaczenia religijnego. Kościół katolicki nie jest jedynie instytucją publiczną. Jest przede wszystkim wspólnotą osób wierzących” - zaznaczył duchowny.

Ks. dr Wojciech Sadłoń mówił o wpływie pandemii koronawirusa na Kościół katolicki w Polsce. „Pandemia ograniczyła publiczne i masowe praktyki religijne, manifestowanie wiary we wspólnej modlitwie, mszach świętych, liturgiach. Odwołana została beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. To jest bardzo dotkliwy i wyraźny wpływ epidemii. To oddziałuje na relacje, tworzenie wspólnoty. Polski Kościół budował wspólnotę i to zostało ograniczone. Nie wiem czy została ograniczona wiara. Wiara nie jest tym samym co praktyki wspólnotowe czy indywidualne. Wiara jest czymś głębszym, podmiotowym, subiektywnym, doświadczeniowym. Są badania, które pokazują, że w zakresie doświadczeń epidemia wcale nie odciąga ludzi od myślenia o Panu Bogu, zastanawiania się nad sensem życia” - podkreślił.

„Media są nośnikami. Czy nośnik będzie łączył ludzi w zakresie religijnym? Jeśli łączy i buduje wspólnotę, to tak. W Polsce mamy do czynienia z daleko idącym wykorzystaniem stron internetowych. Jest to na coraz wyższym poziomie. Jednak nie wierzę w to, że media zastąpią żywą relację między ludźmi. Mogą wspierać, ożywiać, umożliwiać budowanie relacji, ale nigdy nie zastąpią miłości” - powiedział dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

fot. twitter.com

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA